Asyż: Pustelnia Franciszka

2012-02-17 12:31:02 (ost. akt: 2012-02-17 17:52:06)

Asyż wraz ze wszystkimi darami natury to odzwierciedlenie piękna i prostoty. Tak postrzegał go św. Franciszek przed ośmioma wiekami. Na przestrzeni setek lat miasto niewiele się zmieniło — nadal przyciąga osoby szukające ciszy i spokoju.

Na pierwszym planie Bazylika św. Franciszka z relikwiami św. Franciszka.

Na pierwszym planie Bazylika św. Franciszka z relikwiami św. Franciszka.

Autor zdjęcia: Archiwum

W Asyżu czas jakby się zatrzymał. Jego dzisiejszy wygląd, ze względu na budynki i także struktury miejskie nie odbiegają znacząco od wizerunku z XIII wieku. To średniowieczne miasto pozostało niezmienione przez wieki i nadal chronione jest przez masywne mury miejskie, rozciągające się na blisko pięć kilometrów. Ich ściany skrywają liczne tajemnice i dziś są jedynym świadkiem wielu wydarzeń i wielkiej historii miasta. Tuż za nimi ukryte jest całe centrum Asyżu: kręte, średniowieczne uliczki, liczne sanktuaria oraz stare, przesiąknięte atmosferą dawnych czasów, różowe domy wzniesione z kamienia wydobywanego niegdyś na górze Subasio.

Świętość u podnóża gór


Asyż położony jest w samym sercu Włoch. Zbudowany został na skalistym, zachodnim zboczu góry Subasio i od strony północnej ograniczony jest głębokim wąwozem potoku Tescio, a od południa rozległą równiną Umbrii. Za murami miasta mieszka jedynie 6 tys. mieszkańców. Do dziś Asyż kojarzony jest głównie z wizerunkiem sakralnym, utwierdzanym był przez lata. Duży wpływ ma na to bez wątpienia postać św. Franciszka, który rozsławił swoje rodzinne miasto na całym świecie.

Bazyliki i skromne kościółki


Niemal na każdym rogu widać religijność tego starego miasta. Z jednej strony okazałe bazyliki, zaraz obok małe, skromne kościółki, takie jakich życzyłby sobie św. Franciszek. Jakby na przekór, jego imię nosi jedna z największych świątyń chrześcijaństwa wznosząca się na Wzgórzu Rajskim, czyli Bazylika św. Franciszka. Z pewnością bliższa filozofii franciszkańskiej jest zabytkowa Pustelnia Carceri. Jest to niewielki, położony na stoku górskim budynek konwentu i kościółek. To miejsce podarowane przez benedyktynów św. Franciszkowi. Często przebywał zarówno w kościółku, jak i w położonej nieopodal niewielkiej grocie.

Święci zaklęci w kamieniu


Budowę Bazyliki św. Franciszka rozpoczęto w 1228 roku z woli Grzegorza IX i dzięki zasługom brata Eliasza dla grobu Świętego, już w1230 roku spoczęło w niej ciało św. Franciszka. Bazylika ta jest pierwszą świątynią jego kultu. Składa się z dwóch kościołów: dolnego i górnego. Bazylika dolna utrzymana jest w stylu romańsko-gotyckim, natomiast rozświetlona bazylika górna — w stylu gotyckim. Nieco później rozpoczęto budowę drugiej co do wielkości bazyliki Asyżu pod wezwaniem św. Klary. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na niezwykłe freski na ścianach transeptu i sklepieniu, które zachowały się z XIII i XIV wieku. Są to sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Średniowieczne zamki Miasto jest też zdominowane przez dwa średniowieczne zamki. Ten większy i masywny, a raczej jego ruiny, czyli Rocca Maggiore, miał za zadanie straszyć mieszkańców miasta. Wybudował go kardynał Albornoz. Mniejszy zamek został wybudowany znaczniej wcześniej, bo jeszcze w czasach rzymskich. Niestety — ten nie zachował się w całości. Do zwiedzania udostępniona jest tylko jego niewielka część i trzy wieże.

Dla bibliofilów i sportowców


Oprócz przeżyć raczej duchowych i religijnych, Asyż ma do zaoferowania mnóstwo innych atrakcji. Przyciąga tutaj przede wszystkim wspaniała architektura, obecna na każdym kroku. Turyści z zacięciem naukowym mogą wybrać się do bibliotek i cennych archiwów, miłośnicy natury odnajdą się z pewnością na wycieczkach po leśnych, cichych ścieżkach lub będą podziwiać okolicę ze szczytu Mount Subasio, która wznosi się na wysokość 1290 m n.p.m., a sportowcy mogą odwiedzić liczne hale sportowe i baseny.
Anna Banaszkiewicz

Warto zobaczyć: • Bazylika św. Franciszka — wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajdują się w niej relikwie św. Franciszka. • Bazylika Matki Bożej Anielskiej — kolebka zakonu franciszkańskiego z odbudowaną przez św. Franciszka kaplicą Porcjunkuli i zabytkowym klasztorem. • Bazylika św. Klary — z relikwiami św. Klary oraz autentycznym Krzyżem z San Damiano. • Katedra św. Rufina — budowę kościoła rozpoczęto w 1140 r. pod kierunkiem Jano z Gubio. W kościele zachowana jest chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek (w tym okresie była to jedyna chrzcielnica w Asyżu). • Plac Ratuszowy — w starożytności istniało w tym miejscu forum. Z tego okresu pochodzi świątynia Minerwy, którą adaptowano na kościół Matki Bożej z Lourdes. Ze starożytnej świątyni pozostała jedynie fasada w porządku korynckim. Stojąca obok kościoła wieża ratuszowa została zbudowana ok. 1275-1305 r. • Pustelnia Carceri — położona jest na stoku góry Subasio. Jest to miejsce podarowane przez benedyktynów św. Franciszkowi, który często przebywał w grocie położonej poniżej kościoła. W Grocie św. Franciszka zachowało się jego kamienne łoże, w drugiej części umieszczony jest krzyż pochodzący z XV w. Obok płynącego w pobliżu strumyka rośnie dąb nazywany „Drzewem Ptaków", siadały bowiem na nim ptaki, z którymi rozmawiał św. Franciszek. • Zamek Rocca Maggiore — zachowały się tylko ruiny zamku wybudowanego przez księcia Spoleto, Konrada z Lützen. W 1198 r. zamek został zdobyty przez zbuntowanych mieszkańców Asyżu. Odbudowano go w 1367 r. Nie zamieszkany od 1538 r. • Kościół św. Damiana — początki istnienia kościoła datowane są na VI-VII wiek. Jego odbudową zajmował się św. Franciszek, który umieścił w zbudowanym w pobliżu klasztorze św. Klarę i pierwsze siostry klaryski. W kościele zachowały się stalle z XIII w. oraz XIV-wieczne freski. • Rivotorto — znajdujący się tu kościół został zbudowany w miejscu, gdzie jakiś czas przebywał św. Franciszek wraz ze swymi pierwszymi towarzyszami. Pierwszy kościół postawiony w XVII wieku uległ całkowitemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1854 r. Został on odbudowany w stylu neogotyckim.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB