Rocznica powstania Sudanu Południowego

2012-07-09 08:52:58

Mija rok od czasu powstania najmłodszego na świecie państwa. 9 lipca 2011 roku deklarację niepodległości ogłosił Sudan Południowy. W ten sposób południowa, zamieszkała głównie przez chrześcijan część Sudanu oderwała się od muzułmańskiej części jednego z największych wówczas państw Afryki.

Rocznica powstania Sudanu Południowego

Autor zdjęcia: wikipedia.pl

Rok po ogłoszeniu niepodległości sytuacja w Sudanie nadal jest niespokojna. Na terenach granicznych pomiędzy Sudanem a Sudanem Południowym wciąż dochodzi do walk etnicznych, a nawet do nalotów wojskowych myśliwców. Jednym z powodów takiej sytuacji jest ropa naftowa. To bowiem południe posiada większość jej zasobów, ale północ ma z kolei urządzenia do transportu surowca.

Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wrócił niedawno z Sudanu Południowego. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że najmłodszy kraj świata wciąż jest jednym z najbiedniejszych, ale sytuacja powoli się zmienia. Ekspert dodaje, że Sudan Południowy po oderwaniu się rozwija się znacznie szybciej niż północny sąsiada - Sudan. Jak mówi, na południu powstała sieć dróg, których wcześniej nie było, a w Dżubie są już asfaltowe ulice.

Wojciech Wilk dodaje, że na południu powstała też sieć klinik i ośrodków zdrowia, widać też nowe szkoły. „W Dżubie jest też nowe lotnisko, tymczasem lotnisko w Chartumie jest takie samo jak 30 lat temu” - opowiada Wilk.

Sudan Południowy jest obecnie 193. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/sk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB