Elbląg: Zabytkowy budynek biurowca Alstom Power

2013-04-22 12:53:44 (ost. akt: 2013-07-25 15:42:03)

Na ulicy Stoczniowej, nieopodal Bramy Targowej, stoi imponujący budynek biurowca Alstom Power. Wybudowany został na początku XX wieku z czerwonej cegły. Należał niegdyś do zakładów Ferdynanda Schichaua.

Ten imponujący biurowiec powstał na początku XX wieku, już po śmierci  Ferdynanda Schichaua, ale w latach największego rozkwitu jego zakładów

Ten imponujący biurowiec powstał na początku XX wieku, już po śmierci Ferdynanda Schichaua, ale w latach największego rozkwitu jego zakładów

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

F.G. Schichau był niewątpliwie jednym z najbardziej znanych obywateli Elbląga. Majątek przedsiębiorcy w najlepszym okresie rozwoju jego działalności wyceniony został na ok. 30 milionów marek. Był również jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta jako współtwórca przemysłu, infrastruktury Elbląga, mecenas sztuki. Wspierał hojnymi dotacjami budowę szkół, sierocińców, domów dla ubogich. W uznaniu jego ogromnych zasług dla rozwoju miasta mieszkańcy postawili mu pomnik. Stanął w listopadzie 1900 roku naprzeciwko zakładów. Pomnik został zniszczony w 1945 roku przez Armię Czerwoną.




W 2003 roku, między Bramą Targową, a wejściem do zakładów Alstom Power odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą Schichauowi (na zdjęciu obok). Łatwy do przegapienia obelisk, w formie głazu, w krótkich słowach w języku polskim i niemieckim przedstawia sylwetkę Schichaua.

F.G. Schichau urodził się w Elblągu 30 stycznia 1814 roku. Jako 15-letni chłopiec rozpoczął pracę u ślusarza. W wieku 17 lat zaprezentował w Elbląskim Towarzystwie Przemysłowym własnoręcznie zaprojektowany model maszyny parowej. Otrzymał stypendium na studia w Królewskim Instytucie Przemysłu w Berlinie. Podczas studiów zdobył I nagrodę za konstrukcję maszyny parowej. Po studiach udał się na dwuletnią praktykę do Nadrenii i Anglii. W 1837 roku powrócił do Elbląga i założył Zakład Budowy Maszyn F.G. Schichau przy ul.. Wałowej 10. Zatrudnił ośmiu pracowników i przez pierwsze 4 lata zajmował się naprawą maszyn. W 1841 r. stocznia Mitzlaffa zleciła mu wykonanie maszyny parowej do pierwszej w Prusach pogłębiarki. Ferdynand podołał zadaniu i w 1845 r. powiększył swój zakład. W 1849 roku zbudował maszynę parową do pierwszego w Elblągu parowca „James Watt,” a w 1854 r. był już właścicielem stoczni w Elblągu. W 1855 r. zbudował pierwszy w Niemczech parowiec o konstrukcji stalowej i rufowym napędzie śrubowym „Borussia”. W 1869r. wykupił tzw. Trettinkerhof, gdzie w ciągu roku powstała olbrzymia fabryka kotłów parowych (obecnie są to hale targowe „Elzamu” i zakład ABB ZUC). W ciągu pierwszych czterech lat wybudowano 100 lokomotyw i 500 maszyn parowych, zatrudniał 500 osób. W 1873r. na stanowisku kierownika działu budowy maszyn rozpoczął pracę Carl H. Ziese, późniejszy zięć Schichaua. W 1877 r. na zamówienie Carskiej Marynarki Wojennej Rosji rozpoczęto budowę pierwszej łodzi torpedowej. Budowano też coraz większe statki pasażerskie i handlowe. Napływały zamówienia z całego świata: Turcji, Austro- Węgier, Chin, Norwegii, Włoch, Brazylii, Japonii, Rumunii i USA. Schichau wykupił tereny pod stocznię w Piławie i Gdańsku, gdzie zbudował jedną z większych w Europie stoczni, w której budowano jednostki oceaniczne m.in. „Gefion”.
Schichau zmarł w roku 1896, ale firma nadal się rozwijała pod kierunkiem Carla H. Ziese. W 1900 roku zatrudniała ok. 3000 pracowników, a podatki stanowiły ponad 30 proc. wpływów kasy miejskiej.

Spadkobiercą tradycji dawnych zakładów Ferdinanda Schichaua jest utworzona w 2000 roku spółka ALSTOM Power Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu.
Reprezentacyjny biurowiec przy ul. Stoczniowej został starannie odrestaurowany, co możemy zobaczyć na zdjęciach.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB