Anglia: oszałamiające klify nad Kanałem

2017-05-15 14:15:58 (ost. akt: 2017-05-15 21:46:45)
Latarnia morska Beachy Head z 1902 roku

Latarnia morska Beachy Head z 1902 roku

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

To jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów w Europie; zdumiewające surowym pięknem klify nad Kanałem La Manche trzeba koniecznie zobaczyć. To całkiem blisko Londynu, wyprawa samochodem zajmuje ok. dwóch godzin, zależnie od miejsca startu i natężenia ruchu.

Anglik nie powie nigdy "Kanał La Manche", dla niego to po prostu Kanał. Umówmy się więc, że przebywamy po prostu nad morzem, co jest prawdą uniwersalną i politycznie bezpieczną.
Seven Sisters Cliff to jedna z największych - jeżeli nie największa - atrakcji krajobrazowych Anglii. Trafimy tam stosunkowo łatwo: samochodem z Londynu najpierw autostradą M25 (obwodnica miasta) na południe, potem autostradą M23 i A23 cały czas na południe. Na obrzeżach Brighton skręcamy na wschód (czyli w lewo) i dalej według drogowskazów albo nawigacji. Można też z Londynu pojechać pociągiem (ze stacji Victoria) w kierunku Eastbourne i w Lewes przesiąść się na pociąg do Seaford. Stąd do centrum turystycznego Seven Sisters Cliffs kursują autobusy linii 12, 12A lub 13. O takie:
Wzdłuż wybrzeża z klifami prowadzi dość wygodna ścieżka piesza (zakaz jazdy rowerem i wprowadzania psów), z której obejrzymy wszystkie te cuda. Wybrzeże to opada, to wznosi się na wysokość nawet ponad 150 metrów (najwyższe wzniesienie - Beachy Head - mierzy 164 m n.p.m.). Cały odcinek z klifami mieści się pomiędzy miejscowościami Seaford na zachodzie i Eastbourne na wschodzie. Wbrew nazwie wzgórz jest osiem, nie siedem. Nazwa atrakcji pochodzi od siedmiu sióstr, które - według ludowego przekazu - mieszkały w siedmiu domach w dolinach między wzniesieniami.
Niezwykłe wybrzeże, położone w hrabstwie East Sussex nad Kanałem La Manche przy ujściu rzeki Cuckmere, jest ulubionym miejscem weekendowych wypadów mieszkańców Anglii, szczególnie londyńczyków. Klify wciąż podlegają erozji, rocznie maleją o około 30 do 40 cm.
W 1971 roku powstał w tym miejscu Park Narodowy (Seven Sisters Country park).
Klifowe wzgórza mają też swoją mroczną historię; są ulubionym miejscem desperatów, planujących zamach na własne życie. Oficjalne dane mówią o średnio ok. 20 samobójstwach rocznie, jednak nieoficjalnie mówi się o co najmniej dwukrotnie większej liczbie. Na scenerię tych makabrycznych skoków wybierane jest najczęściej wzgórze Beachy Head. Znajdziemy tam, a także w jego pobliżu, kilkanaście wbitych w trawę krzyży, postawionych przez bliskich ofiar. Wpisy są wstrząsające: "Dlaczego to zrobiłeś", "Synu, kochamy ciebie", "Brakuje nam ciebie Tommy".
W 1877 roku w pobliżu klifu postawiono wieżę obserwacyjną, ufundowaną przez towarzystwo Lloyd`s, najstarsze i najbardziej znane towarzystwo ubezpieczeniowe na świecie.
Adam Bartnikowski


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. NN #2245658 | 195.136.*.* 15 maj 2017 15:24

    byłem polecam . ale na trzeżwo 5 lat temu jeden Polak spadł z klifu pod wpływem alk.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz