Wenecja: Zaciszne wnętrze pałacu Ca' Rezzonico

2017-06-14 08:14:38 (ost. akt: 2017-06-13 19:10:55)
Fasada pałacu Ca' Rezzonico

Fasada pałacu Ca' Rezzonico

Autor zdjęcia: Marek Marcinkowski

Marek Marcinkowski jest znawcą architektury i sztuki, a przy tym zamiłowanym podróżnikiem. Ze szczególnym upodobaniem wraca do Włoch, zwłaszcza do Florencji i Wenecji. Przesłał nam właśnie kilka zdjęć z wizyty w weneckim pałacu Ca' Rezzonico, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII wieku.

Wenecki architekt Baltazar Longhena jest twórcą barokowego kościoła Santa Maria della Salute, dominującego nad początkowym odcinkiem Wielkiego Kanału. Według jego projektu powstał też w Polsce, na Świętej Górze pod Gostyninem, sławny kościół filipinów. Pałac Ca' Rezzonico, który właśnie odwiedzam, niezbyt wpisuje się w koronkowy bizantyjsko-gotycki wenecki kontekst architektoniczny, za to świetnie w barokową potrzebę ostentacji fundatorów, weneckich rodów Bon (rozpoczęcie budowy) i Rezzonico (dokończenie 100 lat później). W muzealnym wnętrzu, oprócz wielu skarbów, zwraca uwagę niezwykły cykl obrazów Piotra Longhi, pokazujący liczne sceny z życia codziennego Wenecjan XVIII w.
W innym muzeum, w pałacach otaczających Piazza, też częściowo autorstwa Longheny (Nowe Prokuracje) m. in. młodzieńcze rzeźby Antoniego Canovy, sławnego choćby za sprawą rzymskiego aktu Pauliny Borghese (de domo Bonarotti). Wenecja walczy z zalewem jednodniowych turystów, z kebabami i pizzą na ulicach, a we wspaniałych muzealnych wnętrzach chłodek, cisza i nieliczni zwiedzający.
Marek Marcinkowski
Autor jest absolwentem historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, animatorem kultury, wykładowcą akademickim. W latach 2000-2015 był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB