Most św. Jana Nepomucena na Łynie (znany również jako Most św. Jana oraz Most Jana, niem. Johannesbrücke) jest najstarszym i najsłynniejszym mostem w Olsztynie.
Most znajduje się w południowej części Starego Miasta, na dawnym "Dolnym Przedmieściu" (niem. Unterstadt), w pobliżu nieistniejącej Bramy Dolnej. Tuż przy moście zlokalizowane jest skrzyżowanie części ślepej al. Warszawskiej (tzw. stara Warszawska), ul. Prostej, ul. Mochnackiego i ul. Grunwaldzkiej.
Od roku 1907 przez most jeździły tramwaje olsztyńskie linii 1. Do czasu likwidacji tramwajów, czyli do listopada 1965 roku, był tutaj przystanek.
W przeszłości w pobliżu mostu stała kapliczka z czerwonej cegły. W 1869 roku w miejsce likwidowanej kapliczki na samym moście umieszczono kamienną figurę św. Jana Nepomucena autorstwa Wilhelma Jansena z Kolonii.
Figura zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach po drugiej wojnie światowej. W 1996 wraz z remontem samego mostu ufundowano kopię historycznej kapliczki, tym razem spiżową i większych rozmiarów. Jednocześnie staraniem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej wykonano i umieszczono w dawnym miejscu kopię zaginionego pomnika.
Patronem mostu jest św. Jan Nepomucen – patron szczęśliwych przepraw przez rzeki.
ab
Patronem mostu jest św. Jan Nepomucen – patron szczęśliwych przepraw przez rzeki.
ab
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
jazz #1217744 | 178.36.*.* 13 paź 2013 18:47
Przywiodła mnie tutaj piosenka Czerwonego Tulipana - zastanawiałam się, dlaczego "tylko Jan Nepomucen zawsze czeka, aż wrócę i na moście zobaczę się z nim" :)
!
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)