Ruiny antycznych miast, bezkresne pustynie i karawany z Beduinami w pobliżu nowoczesnych miast. Jordania to kraj pełen sprzeczności, egzotyczny i spokojny — choć położony w regionie, gdzie od dziesięcioleci spokojnie nie jest.

Khazneh — budowla zwana Skarbcem Faraona wykuta została ok. I-II w n.e
Autor zdjęcia: Szymon Cywiński
Najlepszą bazą do wycieczek po kraju jest stolica Jordanii Amman. Miasto znane było już w czasach biblijnych, wymienione zostało w Księdze Rodzaju jako Rabbat Ammon. Królewskie miasto Ammonitów ma dziś blisko dwa miliony mieszkańców. W ciągu ostatnich dziesięcioleci przekształciło się w gwarną bliskowschodnią metropolię, pełną sklepów, restauracji i pięknych ogrodów.
Rzymski teatr, arabski meczet

Tam, gdzie Mojżesz ujrzał Ziemię Świętą
Jordania jest częstym celem pielgrzymów z całego świata. Przyciąga ich między innymi słynna Góra Nebo (Dżabal Naba). To właśnie na jej szczycie biblijny Mojżesz tuż przed śmiercią miał ujrzeć Ziemię Obiecaną. Przy dobrej pogodzie z góry widać nawet wieże kościołów Jerozolimy. To miejsce ważne jest zarówno dla chrześcijan, jak i Żydów i muzułmanów. Wierzchołek góry nabyli franciszkanie, którzy odkopali fundamenty istniejącego tu niegdyś kościoła i klasztoru. Rośnie tu też drzewko oliwne, które przed laty posadził papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Z Góry Nebo warto wybrać się do niewielkiego miasteczka Madaba, w którym można podziwiać wspaniałe wczesnochrześcijańskie mozaiki. Pielgrzymi często odwiedzają też położoną za Jordanem Betanię, która jest uznawana za miejsce chrztu Jezusa.
Stworzyła natura, ulepszył człowiek

Jeżowce z wielkiego kanionu

Anna Banaszkiewicz
Podróżując po Jordanii, nie można pominąć Wadi Ramm z najpiękniejszym na świecie krajobrazem pustynnym. Rozpościerająca się aż po horyzont równina usiana jest skalistymi górami z czerwonego piaskowca. W szczelinach skalnych można znaleźć liczne inskrypcje i naskalne rysunki pozostawione przez koczownicze plemiona arabskie. Na pustyni żyją tysiące Beduinów, trudniących się wypasaniem zwierząt lub wynajmujących się jako przewodnicy. Ludzie pustyni słyną z uprzejmości i gościnności, której jednak nie należy nadużywać.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez