Bonifacio - Miasto wiszące na skałach

2012-05-18 13:48:53 (ost. akt: 2012-05-18 13:57:30)

Bonifacio jest jednym z najpiękniejszych i najciekawiej położonych miast na francuskiej Korsyce. Ze względu na niesamowity wygląd bardzo często jest nazywane baśniowym miastem. Leży na skalistym wybrzeżu nad Cieśniną Świętego Bonifacego.

Miasto położone jest na kilkudziesięciometrowej skarpie

Miasto położone jest na kilkudziesięciometrowej skarpie

Autor zdjęcia: www.citypictures.net

Miasteczko położone jest na niemal pionowych, rzeźbionych przez wiatr skałach wapiennych, które tworzą malowniczy, urwisty półwysep, zawieszony 70 metrów nad powierzchnią wody. Niektóre wielopiętrowe domy, zbudowane na stromych skarpach wyglądają tak, jakby lada moment miały osunąć się wprost do morza.

Z nutą włoskich klimatów


Miasto składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Na górze znajduje się Cytadela z krętymi, wąskimi uliczkami i białymi budynkami, dzięki którym francuskie miasteczko ma prawdziwie włoski wygląd. Jeśli wybierzemy się na południowy kraniec miasta na jeden z punktów widokowych, możemy przy dobrej pogodzie zobaczyć oddalone o 12 km wybrzeże pobliskiej Sardynii. Warto też wybrać się na spacer Starym Miastem, którego kamienne domy przywodzą na myśl atmosferę średniowiecza.

Podczas oblężeń mieli zapasy


Ciekawym zabytkiem w tej części miasta jest XIV-wieczny, później wielokrotnie przebudowywany kościół Sainte Marie Majeure z charakterystyczną, kwadratową dzwonnicą oraz zadaszonym portykiem, pod którym umieszczony jest ogromny zbiornik na wodę. Przed wiekami dzięki niemu mieszkańcom miasta udało się przetrwać wiele oblężeń. Obecnie zbiornik ma zupełnie inne zastosowanie — służy jako niezwykła sala konferencyjna. Ciekawą pozostałością po czasach oblężeń są też dwa otwory w skałach, znajdujące się na placu Manichella. Dziś zakryte są dwiema szklanymi piramidami, kiedyś natomiast służyły do przechowywania zboża i innych zapasów żywności, które miały uchronić mieszkańców przed klęską głodu podczas przedłużającego się oblężenia.

Na dole porty i plażeDolna część Bonifacio ma zupełnie inny charakter niż górna. Znajduje się tu przystań jachtowa i port promowy, z którego regularnie kursuje prom na Sardynię. Na fiordach o długości blisko 2 km, a szerokości zaledwie 100-150 metrów mnóstwo jest restauracji, przytulnych knajpek, butików i sklepów z pamiątkami. To prawdziwy raj dla turystów, zarówno spacerowiczów, jak i plażowiczów — dolne Bonifacio słynie bowiem z przepięknych, piaszczystych plaż.Bonifacio, port jachtowy
Fot. www.citypictures.net


Schody wykute w skale


Bardzo charakterystyczne dla Bonifacio są Schody Króla Aragonii, które prowadzą z górnej części miasta wprost do morza. Z daleka wyglądają jak pęknięcie w skalistym klifie, jednak z bliska widać liczne, wykute w skale stopnie. Jest ich dokładnie 187. Według legendy niezwykłe schody powstały w jedną noc — zbudowali je żołnierze króla Aragonii Alfonsa V po oblężeniu miasta w 1420 roku. Jednak wersja bardziej prawdopodobna mówi, że schody zbudowali franciszkanie, chcący dotrzeć do źródeł słodkiej wody. Schody są udostępniane turystom w miesiącach letnich, pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca, nie ma silnych wiatrów i sztormów.
Anna Banaszkiewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB