Lipsk: tam Bach układał swoje fugi

2012-08-28 11:27:54 (ost. akt: 2012-08-28 11:54:27)

Lipsk to milionowa aglomeracja i duży ośrodek przemysłowy Saksonii (Niemcy wschodnie). Pod względem rozwoju przemysłowego w tej części Niemiec wyprzedza go jedynie Berlin. To także jedno z ważniejszych niemieckich centrów handlu, kultury i nauki.

Nowy ratusz

Nowy ratusz

Autor zdjęcia: Wikipedia

Pod koniec II wojny światowej miasto było bombardowane przez wojska alianckie. Szczęśliwie jednak zniszczenia były niewielkie. Straty poniosło głównie Stare Miasto (Altstadt), które niestety zostało tylko częściowo odbudowane. Uratowały się jednak pozostałe dzielnice, dzięki czemu Lipsk ma dziś najlepiej zachowany zespół architektury z XIX i początku XX wieku.

Od Libzi do Leipzig


Po raz pierwszy nazwa miasta pojawiła się w 1015 r. w kronice Thietmara jako „Libzi“. Potem przez lata zmieniała się. Językoznawcy wywodzą obecną nazwę miasta od słowiańskiego „liępc“ oznaczającej lipę. Niemiecka nazwa Leipzig jest zgermanizowaną formą nazwy Lipsk.

Była tam osada...


W X w. Lipsk był małą słowiańską osadą. Dwa wieki później zbudowano tu niemiecką osadę handlową, która prawa miejskie otrzymała w 1165 r. Do XV w. miasto podlegało władcom Saksonii, a potem uzyskało status wolnego miasta cesarskiego. W 1409 roku w Lipsku otwarto uniwersytet, który jest jednym z pierwszych na terenie Niemiec.
W XVII wieku, w wyniku wojny trzydziestoletniej, miasto zostało zniszczone. Ważny dla miasta i Polski jest rok 1813, kiedy to nieopodal miasta rozegrała się „Bitwa Narodów“, zakończona klęską wojsk Napoleona i śmiercią jednego z wodzów — księcia Józefa Poniatowskiego (generał i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego). „Bitwę Narodów“ upamiętnia monumentalny pomnik wzniesiony w 1913 roku, w stulecie tych wydarzeń.


Stara Waga i sukiennice


Zwiedzanie Lipska proponuję zacząć od rynku, gdzie znajduje się renesansowy Stary Ratusz, wybudowany w latach 1556-1557. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Miasta. Obok stoi także renesansowy, odbudowany po wojnie, budynek Starej Wagi pochodzący z 1555 r. oraz sukiennice. Także na rynku, wśród renesansowych kamieniczek znajduje się wart uwagi Dom Królewski. Stąd już niedaleko do placu nazywanego Naschmarkt (targ łakoci). Stoi tu XVII-wieczny barokowy gmach giełdy oraz pomnik związanego z miastem poety Johanna Wolfganga von Goethe. Z poetą tym związana jest także Piwnica Auerbacha w pasażu Mädler-Passage, upamiętniona w dramacie „Faust“.

Grobowiec Bacha


Miłośników talentu Jana Sebastiana Bacha na pewno zainteresuje kościół św. Tomasza, w którym znajduje się grób tego wielkiego kompozytora. Warto przypomnieć, że Bach w latach 1723-1750 pracował w Lipsku jako kantor. Pomnik kompozytora znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś stała szkoła św. Tomasza, w której kompozytor mieszkał i tworzył aż do śmierci.
kościół św. Tomasza

W kościele Św. Tomasza znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha

Na wieżę - tylko z przewodnikiem


Kolejna świątynia to kościół św. Mikołaja — późnogotycka budowla halowa z początku XVI wieku.
Po przejściu do centrum miasta uwagę naszą zwróci Nowy Ratusz — okazały budynek z wieżą o wysokości 108 m. Budowla stoi na miejscu dawnego zamku Pleissenburg. Nad budowlą góruje wysoka na ponad 100 m wieża ratuszowa. Wieża dostępna jest dla turystów, ale wspiąć się na nią mogą tylko wycieczki oprowadzane po mieście przez przewodnika.
I wreszcie wspomniane wcześniej XIX-wieczne dzielnice... Znajdują się poza obrębem Starego Miasta. Na szczególną uwagę zasługuje położona w zachodniej części miasta dzielnica Lindenau, będąca do 1891 roku osobnym miastem.

Warto zobaczyć:
• Muzeum Bacha przy kościele św. Tomasza • Muzeum Pamięci Narodowej w „Okrągłym Narożniku“ mieszczące się w niegdysiejszej siedzibie służb specjalnych NRD — Stasi, które dokumentuje działalność tej instytucji • Muzeum Historii Miasta • Pomnik Bitwy Narodów • Muzeum Kawy • Dom Schillera • Muzeum Sportu • Muzeum Sztuk Pięknych • Ogród Zoologiczny — jeden z najstarszych obiektów tego typu na świecie. Założony w 1878 roku na powierzchni 22,5 ha. Jedną z głównych atrakcji lipskiego ZOO jest Pongoland, czyli kraina małp, gdzie na bardzo rozbudowanych wybiegach można obserwować m.in. orangutany i szympansy.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB