Zakynthos - perła Morza Jońskiego

2012-09-07 13:44:06 (ost. akt: 2012-09-07 15:32:46)

Zakintos (Zakynthos) to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu greckich Wysp Jońskich. Leży na południe od Korfu, niedaleko zachodnich wybrzeży półwyspu Peloponez.

Wybrzeże wschodnie to istny raj dla plażowiczów.

Wybrzeże wschodnie to istny raj dla plażowiczów.

Autor zdjęcia: Paulina Sobczuk

Krajobraz na wyspie pełen jest kontrastów i sprzeczności. Wschodnie wybrzeże to wymarzone miejsce do plażowania; łagodne, piaszczyste plaże, lazurowa woda i ciepły klimat sprawiają, że przez cały rok pełno jest tu turystów spragnionych słońca. Zachodnia część wyspy jest natomiast górzysta, stroma i mało poznana. Tu doskonale czują się miłośnicy górskich wędrówek.

Uwaga na żółwie


Symbolem wyspy jest morski żółw o ciekawej nazwie Caretta Caretta — wybrał on sobie na miejsce lęgowe południowe plaże Zakintos. Jako że jest to gatunek zagrożony, wprowadzono pewne ograniczenia dla turystów, aby nic nie zakłócało żółwiowi spokoju.

Muzeum trzęsienia ziemi


Stolicą wyspy i jednocześnie największym miastem jest Zakynthos. Miejscowość została niemal doszczętnie zniszczona w trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Zakynthos leży na wybrzeżu, posiada największy na wyspie port. W centrum miasta położony jest Plac Salomosa (poety, który stworzył słowa do narodowego hymnu Grecji). Obok placu znajduje się biblioteka, w której udostępnione są zdjęcia miasta sprzed trzęsienia ziemi.

Plaża z wrakiem
Tuż obok jest Muzeum Bizantyjskie — można w nim obejrzeć kolekcje jońskiej szkoły malarstwa. Warto też zwiedzić kościół św. Dionizosa, który jest patronem wyspy. Obowiązkowym punktem zwiedzania Zakintos jest Zatoka Wraku, która nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych plaż świata. Imponująco wygląda z wysokiego urwiska, ze specjalnego punktu widokowego. Niezwykły lazur wody, czysty piasek i wrak statku, który znalazł się tu nie wiadomo w jaki sposób sprawiają, że Zatoka Wraku jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Zatoce można też przyjrzeć się od strony morza — rejsy w to niesamowite miejsce organizowane są niemal z każdego punktu wyspy. Kolejnym urokliwym miejscem, którego nie można pominąć, jest Przylądek Skinari, z którego prowadzą trasy do Błękitnych Grot. Są to jaskinie, utworzone w naturalny sposób przez skały.

Dobrze wiedzieć :
• Zakintos jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich na Morzu Jońskim.
• Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.
• Według Homera wyspa wchodziła w skład państwa Odyseusza. Od czasów średniowiecza wyspa pozostawała w posiadaniu kolejno Genui i Republiki Weneckiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp (obejmowała Korfu, Paksos, Itakę, Kefalinię, Leukadę, Zakintos i Kytherę).
• Południowo-wschodnia część wyspy jest nizinna, zaś zachodnia — górzysta. Klimat śródziemnomorski.
• Długość wyspy ok. 40 km, szerokość — 20 km.
• Najwyższa góra Vrachionas (758 m).
• Stolica wyspy Zakintos jest największym portem na wyspie.
• Około 8 km od stolicy znajduje się lotnisko.
• Większe miejscowości wypoczynkowe: Laganas, Argassi, Tsilivi, Alikanas, Alikes, Keri.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB