Podwodny świat Tikehau

2012-09-14 14:02:57 (ost. akt: 2012-09-14 14:18:21)

Większość wysp Polinezji Francuskiej (Ocean Spokojny) jest pochodzenia wulkanicznego, dużą część stanowią także atole koralowe. Wyspy często otoczone są białym pierścieniem raf koralowych, które tworzą barierę dla plaż o przepięknym, białym piasku.

Podwodny świat Tikehau

Autor zdjęcia: Wikipedia

Tahiti, Huahine, Moorea i Bora Bora są wysokimi wyspami z zielonymi szczytami. Tikehau, Rangiroa, Fakarava — to niskie wyspy, gdzie magiczne turkusowe laguny w połączeniu z atolami zauroczą każdego widokiem niekończących się plaż i palm kokosowych.
Największą z wysp jest Tahiti (1042 km kw.), na której znajduje się stolica państwa Papeete. Tu też znajduje się najwyższy punkt Polinezji: Mount Orohena (2241 m.n.p.m).

Atol Tikehau


Tikehau to atol Polinezji Francuskiej, archipelagu Tuamotu. Atol ten składa się z niemal nieprzerwanego ciągu wysepek o przekątnej zaledwie 26 km w najdalej oddalonych miejscach. Uważany jest też za jeden z najpiękniejszych atoli Polinezji. Każdy kto tu zawita ujrzy najpierw zanurzone w jasnoniebieskiej wodzie palmy, a potem białe i różowe plaże.

Cousteau to widział


Grupa badawcza słynnego francuskiego podróżnika i badacza mórz Jacques’a Cousteau, prowadząca badania w 1987 roku stwierdziła, że laguna Tikehau posiada najwięcej ryb. Podobno na jednego żyjącego tam człowieka przypada miliard ryb! Rybołówstwo jest zresztą głównym zajęciem 400 mieszkańców wyspy.

Ptaki na rafie


Tikehau położona jest 300 km od Tahiti na Oceanie Spokojnym. To rzeczywisty raj dla miłośników podwodnych wędrówek. Cały atol otacza rafa koralowa. Jeden z najpiękniejszych atoli Polinezji jest również domem dla wielu kolonii ptaków. Jedna z wysepek nazwana jest nawet Wyspą Ptaków.

Jak się dostać?


Polinezja Francuska, bardziej znana jako Tahiti, położona jest na samym środku południowej części Oceanu Spokojnego, mniej więcej w połowie drogi między Kalifornią i Australią. Słowo „Tahiti” często wywołuje wizje odległego, dziewiczego raju, tymczasem Polinezja leży w tej samej strefie czasowej, co Hawaje, a do Tahiti dolecieć można w 8 godzin z Los Angeles.
Z Warszawy podróż (głównie lotnicza) trwa ok. 50 godzin z międzylądowaniem w Paryżu i Papeete na Tahiti. Potem podróżni przesiadają się na niewielkie statki transportowe.

Dobrze wiedzieć:
• Polinezja Francuska — wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji.
• Łączna powierzchnia wysp wynosi 3521 km kw.
• Żyje tu na stałe 259,7 tys. Mieszkańców.
• Stolicą tego terytorium jest Papeete na wyspie Tahiti.
• Językiem urzędowym jest język francuski.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB