Nesebyr - miasto na półwyspie

2012-09-28 16:08:11 (ost. akt: 2012-09-28 19:18:31)

Nesebyr — niewielkie bułgarskie miasteczko leży na niewielkim, skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym w odległości około trzech kilometrów od słynnego Słonecznego Brzegu.

Plaża miejska widziana od strony morza

Plaża miejska widziana od strony morza

Autor zdjęcia: Anita Witkowska

Uroku temu miejscu dodaje fakt, że ze stałym lądem łączy go jedynie wąski przesmyk — z daleka Nesebyr wygląda więc jak niewielka, malownicza wysepka.

W obronie przed piratami


Dzięki bogatej historii i ogromnej liczbe zabytków Nesebyr, jako miasto-muzeum, znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Historia miasta sięga trzech tysięcy lat, gdy osada nazywała się Melsabria (od Melsa, założyciela grodu). Kolejne mutacje nazwy miasta to Mesambria (Messembria), a od czasów rzymskich Messemvria. W IX w. Bułgarzy stworzyli słowiańską wersję nazwy — Nesebyr. Do dziś zachowały się fragmenty baszt, arkad i murów obronnych. Obronne fortyfikacje i doskonała lokalizacja sprawiały, że miasto było nie do zdobycia dla najeźdźców. Fortyfikacje służyły głównie obronie przed piratami.

Pozostałości wielu kultur


Plaża miejska widziana od strony morzaWejście do miasta wybudowane jest z kamienia. Najpierw mieszkali tu Trakowie, a następnie osiedlili się Grecy — to właśnie oni ufortyfikowali miasto. Z tamtych czasów zachowało się niewiele budowli — większość zalała woda podczas wielkiej powodzi, która dotknęła miasto dwa tysiące lat temu. Nesebyr przejęli Rzymianie, po których zostało sporo zabytków kultury bizantyjskiej. I choć przez kolejne stulecia miasto jeszcze wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, jego włodarze nie niszczyli pracy swoich poprzedników, dzięki czemu do dziś zachowało się sporo zabytków.

Fragment jednego z bogato zdobionych murów
Fot. Anita Witkowska

Miasto usiane cerkwiami


Plaża miejska widziana od strony morzaMiłośnicy zabytków najwięcej do zwiedzania mają na starówce, pełnej uroczych kościółków i cerkwi. Najwięcej pięknych zabytków pochodzi z czasów średniowiecza. Na uwagę zasługują liczne bizantyjskie cerkwie, pochodzące z XI-XIV wieku. W całym miasteczku jest ich kilkadziesiąt. Niektóre nadal służą jako świątynie, w innych znajdują się np. galerie sztuki. Wszystkie cerkwie były budowane w takim samym stylu — na przemian nakładano warstwy białego kamienia i czerwonych cegieł.
Ruiny świątyni z VI wieku (północne wybrzeże półwyspu)
Fot. Anita Witkowska


Stare domy jako pensjonaty


Jednak niepowtarzalny klimat nadają miastu wąskie, kolorowe uliczki i charakterystyczne domki, których czerwone dachy widać już z daleka. Piętrowe budowle mają parter z jasnego kamienia, drewniane piętra oraz czerwone, spadziste dachy. Domki powstały w XVII i XVIII wieku. Na parterach znajdowały się najczęściej sklepy, magazyny i winiarnie, a na piętrach mieszkania. Do dziś wiele budynków jest zamieszkanych przez rodowitych mieszkańców Nesebyru, jednak wiele z nich przekształcono w hoteliki i pensjonaty dla przyjezdnych. Cieszą się one ogromną popularnością wśród turystów — nic dziwnego, nocowanie w takim miejscu pozwala poczuć prawdziwy klimat tego wielowiekowego miasteczka.


Nie tylko zabytki


Zwiedzanie zabytków warto zakończyć w portowej dzielnicy — znanej z wielu restauracji, knajpek i lokali serwujących lokalne przysmaki. Miłośnicy opalania i wodnego szaleństwa także znajdą coś dla siebie. Kilka kilometrów piaszczystych plaż i spokojne wody zatoki to doskonałe miejsce do opalania się, wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Miasto tętni życiem także nocą — liczne puby i dyskoteki gwarantują zabawę do białego rana.
Anna Banaszkiewicz

Warto wiedzieć:
• Nesebyr — miasto w obwodzie Burgas, w Bułgarii, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego.
• W mieście na stałe mieszka ponad 10 tys. mieszkańców.
• Od 1956 r. miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym.
• W 1983 r. zabytki Nesebyru wpisano na listę UNESCO.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB