Bristol: Pływający port w centrum miasta

2013-04-22 11:38:02 (ost. akt: 2013-04-22 11:33:35)

Bristol jest jednym z najcieplejszych miast w Wielkiej Brytanii, położonym 185 km na zachód od Londynu. Leży w obniżeniu między wzgórzami na terenie, gdzie rzeka Avon uchodzi do Kanału Bristolskiego.

Clifton Suspension Bridge — wiszący most nad rzeką Avon

Clifton Suspension Bridge — wiszący most nad rzeką Avon

Autor zdjęcia: Archiwum

Historia Bristolu sięga czasów rzymskich. Wtedy na terenie dzisiejszego miasta istniała niewielka osada. W czasach średniowiecza przyszły Bristol zasiedlili Normanowie. Zauważyli oni, że osada ma doskonałe położenie, aby stać się miastem obronnym. Za ich panowania już w XI wieku Bristol miał jeden z najpotężniejszych zamków w całej Anglii. Budowla nie przetrwała do naszych czasów, upadła w XVI wieku. Miasto zyskało na znaczeniu w XII wieku, gdy stało się ważnym portem handlowym. Odgrywało ogromne znaczenie w handlu z sąsiednią Irlandią. Kolejny skok rozwojowy Bristol zaliczył w epoce oświecenia, czyli na przełomie XVI i XVII wieku. Z wielu stron do miasta stale przybywali nowi osadnicy, którzy zasilali miejscowy przemysł, rzemieślnictwo i gospodarkę. Niestety do dzisiejszych czasów niewiele przetrwało dawnych zabytków — Bristol został bardzo mocno zniszczony podczas drugiej wojny światowej.


Pływający port


Jedną z najciekawszych atrakcji Bristolu jest Pływający Port, znajdujący się w centrum miasta. Wybudowano go w pierwszych latach XIX wieku, aby uniezależnić miasto od przypływów i odpływów rzeki Avon. Niestety, niedługo potem Bristol przestał pełnić rolę portu — miasto leży aż 11 kilometrów w głąb lądu. Stale rozrastające się parowce okazały się bowiem dużo za duże, by pływać rzeką, która ma takie różnice głębokości. Dziś Bristol nie jest więc już miastem portowym, jednak i tak sławny jest na cały świat — znajduje się tu fabryka samolotów Concorde oraz aut marki Rolls-Royce. Sporą atrakcją dla turystów jest też coroczny zlot balonów
Bristol International Baloon Fiesta.

Piesi na moście za darmo


Ciekawym miejscem, przyciągającym turystów z całego świata jest Clifton Suspension Bridge — wiszący most nad rzeką Avon z dwiema wieżami i mnóstwem wiszących konstrukcji. To właśnie w tym miejscu odbywały się pierwsze na świecie skoki na bungee. Niestety, nie wszyscy skakali z niego na gumowej linie. Most w Bristolu bardzo upodobali sobie samobójcy, którzy chcieli zakończyć życie w sposób widowiskowy. Most otwarto w 1864 roku — jest tak świetnie zaprojektowany i wykonany, że od tamtej pory nie wymagał jeszcze ani jednego generalnego remontu. Clifton Suspension Bridge jest dziś symbolem Bristolu. Pojazdy mogą się na nim poruszać odpłatnie, piesi mogą natomiast spacerować za darmo.

Sanktuarium marynarzy


kosciolWażnym obiektem sakralnym w mieście jest Katedra Bristolska. Została ona wybudowana w XII wieku w miejscu, gdzie według legend święty Augustyn spotkał się z celtyckimi chrześcijanami. Obiekt na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Na uwagę zasługują szczególnie dwie wieże z XIX wieku, które są dominującym elementem budowli. Spośród kościołów na uwagę zasługuje także kościół St. Mary Redcliffe (na zdjęciu obok), przez mieszkańców miasta i turystów uważany za najpiękniejszy i najważniejszy kościół w całej Anglii. Kościół wybudowano w XIII wieku. Gdy Bristol był portem, świątynia była sanktuarium dla marynarzy czy kupców, pływających na statkach. Wewnątrz kościoła znajduje się sporo zabytków, m.in. piękny ołtarz oraz kość wieloryba, przywieziona przez żeglarza Johna Cabota z jednej z jego wypraw.


Najstarszy teatr


W Bristolu znajduje się też najstarsza w Anglii, funkcjonująca do dziś scena teatralna Bristol Old Vic. Ciekawie zaprojektowany budynek i znajdujący się w niej teatr funkcjonują nieprzerwanie od 1766 roku. Przy teatrze działa też szkoła teatralna, w której uczyli się najbardziej znani brytyjscy aktorzy.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkaniec Bristolu #1545566 | 13 lis 2014 22:18

    Jasne ,RR jest a Filton ale nie produkuja tam zadnych samochodow

    ! - + odpowiedz na ten komentarz