RPA: Kraina diamentów i złota

2013-06-10 11:03:04 (ost. akt: 2013-06-10 11:31:05)

Republika Południowej Afryki zajmuje najdalej wysuniętą na południe część kontynentu afrykańskiego. Jak na europejskie warunki to ogromny kraj - ma 1 200 000 kilometrów kwadratowych powierzchni, a więc prawie cztery razy tyle, co Polska.

żyrafy

W RPA występują wszystkie egzotyczne zwierzęta, utożsamiane z Afryką. Na zdjęciu: żyrafy w rezerwacie Pilanesberg

Kraj dzieli się na dziewięć prowincji z których każda ma własny parlament, premiera oraz radę wykonawczą. Jej mieszkańcy posługują się jedenastoma oficjalnymi językami, którym państwo gwarantuje równy status. Jednak językiem używanym w polityce, biznesie oraz w mediach jest angielski. Pozostałe to afrikaans, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda i zulu.
Południowa Afryka to kraj kontrastów. Znajdują się tu bujne, subtropikalne lasy, ogromne pustynne równiny, tętniące życiem miasta oraz ciągnące się kilometrami plaże.

Prowincja Północno-Zachodnia


To tutaj znajduje się ekstrawagancki kompleks rozrywkowy Sun City, znana na całym świecie turystyczna atrakcja. Miasto to z licznymi, luksusowymi hotelami, restauracjami oraz kasynami jest południowoafrykańską ikoną wypoczynku i zabawy. Tuż obok słynnego Sun City leży rezerwat Pilanesberg. Jest on domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, wśród których można spotkać również rzadkie dzikie psy — likeony.

Zachodnia Prowincja Przylądkowa


góra stołowa Znajdują się tu malownicze winnice oraz Góra Stołowa (zdjęcie obok), która jest jednym z najbardziej znanych na świecie „tarasów widokowych”. Szybki wjazd obracającą się kolejka linową na jej szczyt o wysokości ponad jednego kilometra daje wspaniały widok na okolicę. W prowincji tej znajduje się również wyspa Robben Island, na której więziony był Nelson Mandela oraz inni aktywiści walczący z apartheidem. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Prowincja Gauteng


Jej nazwa oznacza „miejsce złota”. Znajduje się tu kosmopolityczne miasto Johannesburg, które przyciąga jak magnes przybyszów od 1886 roku, to jest od momentu, kiedy odkryto tu złoto. Drugim ważnym miastem prowincji jest Pretoria założona przez burską społeczność farmerów, którzy przybyli głównie z Holandii. Znajduje się tu Church Square — plac otoczony eleganckimi budynkami w stylu kolonialnym. Jednym z jego najstarszych budynków jest Pałac Sprawiedliwości wzniesiony w monumentalnym, neoklasycystycznym stylu.

Północna Prowincja Przylądkowa


Rejon ten składa się głównie z obszarów pustynnych, jak i półpustynnych. Zamieszkują go m.in. buszmeni San, którzy jeszcze w XVIII wieku zamieszkiwali całą Południową Afrykę, ale zostali wyparci przez Burów. Jedną z największych, turystycznych atrakcji tej prowincji jest tak zwana Wielka Dziura Kimberley. Ma około pół kilometra średnicy i 240 metrów głębokości i została wykopana… ręcznie przez poszukiwaczy diamentów. Ogromne zasoby tego najcenniejszego z kamieni szlachetnych zostały odkryte w 1860 roku.

Prowincja Free State


żyrafy Znajduje się tu Park Narodowy Golden Gate Highlands, którego atrakcją są Góry Złota (jedna z nich na zdjęciu obok). Wzgórza z piaskowca o kolorach ochry i złota, to jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów RPA. Poza górami park może poszczycić się bogatą fauną: różnymi gatunkami antylop oraz zebrami. Żyją tu również czarne orły i sępy brodate.


Prowincja Mpumalanga


Nazwa Mpumalanga oznacza „miejsce gdzie wschodzi słońce”. Tu znajduje się trzeci co do wielkości kanion na świecie oraz jedna z najstarszych jaskiń na świecie. Wodospady Mac-Mac i Lisbon należą do najczęściej fotografowanych miejsc. Wspomniany kanion rzeki Blyde jest największym spośród kanionów porośniętych roślinnością. To jedno z najlepszych miejsc do uprawiania paralotniarstwa.

Prowincja Limpopo


Zamieszkuje ją lud Venda o prastarej kulturze. To kraina mitów i legend. Jedna z nich opowiada o Królowej Deszczu — Modjadi, mieszkającej u podnóża gór Lobedu. Wśród bogactwa kulturowego Limpopo wyróżnia się Mapungubwe — „Starożytne Królestwo”. Znajdują się tu pozostałości największego królestwa, jakie kiedykolwiek istniało na terenie RPA. Do dziś w pobliskich jaskiniach zachowały się ryty naskalne z epoki kamienia.

Wschodnia Prowincja Przylądkowa


Tu można surfować na największych falach na świecie, pojechać na safari, bądź skoczyć na bungee z najwyższego mostu półkuli południowej. Żyją tu zwierzęta zaliczane do „wielkiej siódemki”: lwy, nosorożce, lamparty, słonie i bawoły oraz rekiny białe i wieloryby południowe. W prowincji znajduje się Port Elizabeth, znane miejsce sportów wodnych i zabaw.

Prowincja Kwazulu Natal


Królestwo Zulusów to dom wielu barwnych kultur, fantastycznych plaż oraz rezerwatów dzikich zwierząt. Port w Durbanie jest największym w Południowej Afryce i jednym z dziesięciu największych na świecie. Zainteresowani podwodnym światem mogą zwiedzić znajdujące się tu oceanarium uShaka Marine World.
Źródło: Ambasada RPA w Polsce
Na mapie oznaczyliśmy stolicę kraju Pretorię.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB