Kwintesencja Anglii z balladą i jazzem

2013-08-02 13:19:44 (ost. akt: 2013-08-02 13:20:25)

Historyczne hrabstwo Yorkshire zaskakuje swoim krajobrazem, kuchnią oraz muzyką. Stąd w świat wypływał słynny kapitan James Cook, tu wypoczywał znany brytyjski polityk Winston Churchill.

Ruiny opactwa w Whitby

Ruiny opactwa w Whitby

Autor zdjęcia: Patrycja Kosiewicz

Yorkshire, historyczne hrabstwo w środkowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, to kwintesencja Anglii. Zmierzając pociągiem z Yorku w kierunku wybrzeża Morza Północnego można zobaczyć zadbane, niewielkie stacje kolejowe oraz łąki z pasącymi się owieczkami. Miastem docelowym dla wielu turystów, tak jak było to już w XIX wieku, jest Scarborough. Można zatrzymać się tu w jednym z wielu hoteli. U nadbrzeża stoi okazały „Grand Hotel” oraz bardziej elegancki „Royal Hotel”, w którym przebywał sam Winston Churchill. Dziś można wynająć pokój, gdzie nocował. Przed wejściem do niego znajduje się mapa z działaniami wojsk brytyjskich w czasie II wojny światowej. W głównym holu hotelu, wrażenie na turystach robią stylowe, stalowe, kręcone schody. Co ciekawe, pierwszym właścicielem hotelu był Polak z pochodzenia, niejaki Jackowski.


Ryba z frytkami czy yorkshire pudding


Spacerując uliczkami tego niewielkiego miasta można natknąć się na popularne w Anglii przydrożne bary, sprzedające „fish and chips”, czyli smażone ryby z frytkami. Przekąska ta często zamawiana jest na wynos, można więc ją spożyć, spoglądając na morze z jednego z okolicznych klifów. Ci, którzy mają bardziej wyrafinowany gust, mogą spróbować yorkshire pudding’u, tradycyjnej potrawy kuchni angielskiej. Przygotowuje się ją z ciasta podobnego do naleśnikowego. Upieczone puddingi mają kształt czarek i podaje się je zamiast ziemniaków, najczęściej z pieczoną wołowiną.
Atrakcją miasteczka jest m.in. oceanarium w kształcie piramid, kolej wąskotorowa oraz mnóstwo salonów gier. Dorośli razem z dziećmi mogą pograć w mini golfa lub popływać rowerem wodnym w parku chińskim.

Zamek i średniowieczny jarmark


Dla lubiących muzykę, co roku w wakacje organizowany jest Scarborough Jazz Festiwal. Muzyki tej można posłuchać w wielu okolicznych pubach i hotelach również w ciągu całego roku. W lecie warto udać się chociażby na wzgórze zamkowe, gdzie organizowane są turnieje rycerskie.
Scarborough znane jest już od średniowiecza ze słynnych jarmarków, które ściągały kupców z całej Europy. Stąd powstała znana ballada „Scarborough Fair”. W dzisiejszych czasach utwór ten wykonywało wielu artystów, m.in. Omnia, Gregorian, czy Herbie Hancock. Polską wersję tej piosenki śpiewała Danuta Stenka z Maciejem Zakościelnym.

Kapitan James Cook i ruiny opactwa


Na północ od Scarborough leży Whitby. Z tego portu w rejs statkiem na Antypody wyruszył słynny żeglarz i odkrywca James Cook. Do dziś w miasteczku można zobaczyć jego dom, gdzie znajduje się muzeum, a w nim szkice i mapy z podróży oraz modele statków. Nad Whitby górują ruiny starego, benedyktyńskiego opactwa, które jest odwiedzane przez wielu turystów z całego świata. Co ciekawe, w VII wieku odbył się tutaj synod, który miał wielkie znaczenie w procesie religijnego jednoczenia się Anglii.
Dziś w ruinach opactwa odbywają się zjazdy członków subkultury gotyckiej. Dlaczego goci wybrali akurat to miejsce? Otóż opactwo razem z nieodległym cmentarzem miało stać się inspiracją dla Abrahama Stokera, autora książek o Draculi. Warto dodać, iż z Whitby pochodzi pierwszy, znany z imienia poeta angielski — Cedmon.

Wojciech Kosiewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB