Betlejem: tu narodziło się chrześcijaństwo

2013-10-22 10:54:18 (ost. akt: 2013-10-22 11:14:30)
Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego są zawsze tłumy.

Wewnątrz Bazyliki Narodzenia Pańskiego są zawsze tłumy.

Autor zdjęcia: Adam Zalewski

Warto już teraz zastanowić się, gdzie spędzić najbliższe święta Bożego Narodzenia. A może sięgnąć do źródeł i zarezerwować bilety do samego Betlejem? To tutaj, według Ewangelii, ponad dwa tysiące lat temu miał narodzić się Jezus Chrystus.

Także tutaj, ale tysiąc lat wcześniej, przyszedł na świat król Dawid, ojciec Salomona. Jego państwo obejmowało terytorium dzisiejszego Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Jordanii i Syrii.
Dziś Betlejem wchodzi w skład Autonomii Palestyńskiej. Jest ważnym ośrodkiem palestyńskiej kultury oraz administracji. Miasto liczące 30 tys. mieszkańców położone jest w odległości dziesięciu kilometrów na południe od Jerozolimy. Dla okolicznej ludności, która zajmuje się hodowlą owiec, uprawą winnic, drzew figowych oraz gajów oliwnych, ważnym źródłem dochodów jest turystyka. To dlatego, przy głównych alejkach miasta znajduje się wiele sklepów z dewocjonaliami i pamiątkami.

Grota Narodzenia


Głównym sanktuarium Betlejem jest bazylika Narodzenia Pańskiego, która została wybudowana nad Grotą Narodzenia na początku IV wieku, za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego. Ta jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich była parokrotnie przebudowywana. Pierwotnie miała obszerne atrium, z którego zachowały się fragmenty kolumn, eksponowane wzdłuż murów klasztornych. Do wnętrza świątyni prowadziły kiedyś trzy bramy. Dziś zastępuje je wąskie wejście. To dlatego z zewnątrz bazylika przypomina raczej średniowieczną fortecę niż sanktuarium.
Sama Grota Narodzenia stała się obiektem kultu już w pierwszym wieku. Jest długa na dwanaście metrów i szeroka na cztery metry. Prowadzą do niej schody z obu stron ołtarza bazyliki. Miejsce przyjścia Chrystusa na świat oznaczono srebrną gwiazdą z łacińskim napisem Tutaj narodził się Jezus Chrystus z Maryi Dziewicy. Do groty przylega mniejsza Grota Żłóbka, gdzie według tradycji hołd małemu Jezusowi oddali pasterze. Naprzeciwko ołtarza Trzech Króli znajduje się tu wykuty w skale żłóbek.

Grota Mleczna


Nieopodal bazyliki Narodzenia Pańskiego znajduje się Grota Mleczna, zwana również Grotą Panny Maryi. Tradycja podaje, że w tym miejscu Matka Boża karmiła Jezusa. Krople mleka miały upaść na skałę i dlatego wykuta w tym miejscu grota przybrała kolor biały. W grocie znajduje się obraz Matki Bożej Karmicielki. Miejsce to poświęcone jest tajemnicy macierzyństwa Maryi. Oprócz chrześcijanek pielgrzymują tu również muzułmanki aby prosić o uzdrowienie z niepłodności i modlić się, aby nie zabrakło im pokarmu dla niemowląt. Co ciekawe, w grocie znajduje się również kopia figury Matki Bożej z Ludźmierza, nazywanej Gaździną Podhala. Kilka lat temu w jej przekazaniu wzięło udział 250 górali w strojach regionalnych.

Do dominującej nad miastem bazyliki przylega kościół św. Katarzyny. Przed jego głównym wejściem znajduje się niewielki ogród jeszcze z czasów wypraw krzyżowych. W noc Bożego Narodzenia w kościele sprawowana jest uroczysta pasterka. Po jej zakończeniu do Groty Narodzenia Pańskiego przenosi się figurkę Jezusa. Procesja przechodzi korytarzem łączącym kilka podziemnych grot.

Pole Pasterzy


W pobliżu Betlejem znajduje się kilkunastotysięczne miasto Bajt Sahur. Na jego terenie wybudowano dwa sanktuaria chrześcijańskie, które upamiętniają pasterzy wezwanych przez anioła w noc Bożego Narodzenia, aby oddać hołd Jezusowi. Już św. Hieronim w swoich pismach wspomina o grocie w pobliżu Betlejem, gdzie pasterze mieli mieć widzenie anioła. Zgodnie z lokalną tradycją miejsce to nazwano Polem Pasterzy.
Pierwsze, prawosławne sanktuarium zostało wzniesione na ruinach bizantyjskiego monasteru, wybudowanego w V wieku z inicjatywy opata Marcjona. Na terenie sanktuarium znajduje się grota z grobami pasterzy. Na północ od prawosławnej cerkwi znajduje się katolickie Pole Pasterzy. Na jego terenie znajduje się niewielki kościół, konwent franciszkański, a także naturalne groty zamienione w kaplice.
woj


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB