Chile: od Atakamy po Antarktydę

2013-10-31 11:56:27 (ost. akt: 2013-10-31 12:07:05)

Chile to pustynna północ z najsuchszym miejscem na ziemi, doliny w centralnej części z klimatem śródziemnomorskim oraz na południu terytorium antarktyczne. Warto wspomnieć o bajkowych wyspach na czele z Wielkanocną, Robinsona Crusoe i Chiloe.

Prowincja Parinacota z malowniczym wulkanem

Prowincja Parinacota z malowniczym wulkanem

Autor zdjęcia: ProChile

— Każdy z obszarów tworzy nową atrakcję dla turystów, których rocznie przyjeżdża tu z całego świata około trzy i pół miliona — mówi José Manuel Silva Vidaurre, Ambasador Chile w Polsce. — Dawniej terytorium zamieszkiwało kilka grup etnicznych: Mapucze, Aymaras, Diaguitas, Ona, Alacalufes i Kawésqar, które miały wpływ na obecną różnorodność kulturową kraju. Miejscowi nie zapominają o swoich korzeniach, kultywującą rodowe dziedzictwo m.in. przez urozmaiconą kuchnię, korzystającą z bogactwa upraw i „owoców Pacyfiku”.
Pustynia Atakama to fascynujący i tajemniczy obszar, gdzie nie brakuje wulkanów, gejzerów, ogromnych wydm oraz dziewiczych plaż. Niebo z 340 pogodnymi nocami w roku czyni to miejsce światowym obserwatorium astronomicznym.

Kosmopolityczne i nowoczesne


Stolica Chile — Santiago, jest kosmopolitycznym, ruchliwym i nowoczesnym miastem. Stanowi bramę prowadzącą do kluczowych atrakcji środkowego Chile. Zaledwie godzinę zajmuje dotarcie z centrum stolicy nad Ocean Spokojny z przepiękną linią brzegową oraz spokojnymi nadmorskimi miasteczkami. Tyle samo czasu potrzeba, aby dojechać do słynnych na świecie andyjskich kurortów narciarskich: Valle Nevado, La Parva, Portillo oraz El Colorado.
— Każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie w Chile coś dla siebie — mówi ambasador José Manuel Silva Vidaurre. — Warto zobaczyć chociażby miejsca wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, jak miasto Valparaiso o wyjątkowej architekturze budynków i domów ciągnących się przez wzgórza, z najważniejszym portem w kraju i muzeum poety Pabla Nerudy. Na liście UNESCO znajduje się też położone na wysokości 2 tys. metrów historyczne miasteczko górnicze Sewell przy kopalni miedzi El Teniente.

Słynny Szary Lodowiec Patagonia należy do niewielu miejsc na świecie nienaruszonych przez człowieka. Większość stanowią obszary chronione, gdzie żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Wzdłuż Południowej Autostrady, jednej z najbardziej malowniczych tras na świecie, można podziwiać zdumiewające krajobrazy Patagonii, w tym majestatyczne Campos de Hielo (Pola Lodowe) i Górę Castillo w kształcie zamku (skąd bierze swoją nazwę), fiordy, rzeki Baker i Palena oraz ogromne jeziora General Carrera i O'Higgins. Daleko na południu Patagonii znajduje się uznany za rezerwat biosfery UNESCO Park Narodowy Torres del Paine z jeziorami, wodospadami, monumentalnymi skałami z granitu i lodowcami, w tym słynnym Szarym Lodowcem. Swój cel podróży znajdą tu miłośnicy wspinaczki skalnej, trekkingu, raftingu i wędkarstwa. Na południowym krańcu Chile, nad Cieśniną Magellana, leży Punta Arenas — brama portowa do archipelagu Ziemi Ognistej i Przylądka Horn. Od połowy listopada do połowy marca liczne statki wycieczkowe oferują rejsy na Antarktydę, opływające chilijski półwysep antarktyczny i Szetlandy Południowe.

Sześćset kamiennych głów


Do Chile przynależy około 4 tys. wysp, z których większość znajduje się pośród fiordów i kanałów na południu kraju. Najbardziej odległa od stałego lądu wyspa na świecie Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna, kojarzy się z kamiennymi głowami. Sześćset posągów zwanych moai zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nieustannie przyciąga obieżyświatów swoją tajemniczością. Oddalona o niemal 4 tys. od kontynentu Rapa Nui, stanowi świadectwo ocalałej kultury polinezyjskiej. Na liście UNESCO widnieje także 16 z 80 jezuickich kościołów na archipelagu Chiloe, drewnianych konstrukcji, wzniesionych na przełomie XVIII i XIX wieku na każdej z wysp. Wędrując ścieżkami Parku Narodowego Chiloe, prowadzącymi przez bujny las, dociera się na odległe plaże. Charakterystyczne dla wyspy są także palafitos — kolorowe domy na palach. Spośród zamieszkałych chilijskich wysp jedna zdecydowanie się wyróżnia. To wyspa Robinsona Crusoe, która zawdzięcza swą nazwę słynnej powieści Daniela Defoe. Wyspa Robinsona wchodzi w skład Archipelagu Juan Fernández.
woj


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB