Bawaria: Zamek bajkowego króla

2014-01-03 12:43:07 (ost. akt: 2014-01-03 12:50:23)
Bawaria: Zamek bajkowego króla

Autor zdjęcia: www.sxc.hu

Jest jednym z najbardziej popularnych pałaców i zamków nie tylko w Europie, ale i na świecie. Każdego roku odwiedza go ponad milion turystów. Neuschwanstein udostępniono zwiedzającym zaledwie siedem tygodni po śmierci króla Ludwika II w 1886 roku.

Zamek znajduje się w południowej Bawarii w pobliżu granicy z Austrią. To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Nazywany zamkiem z bajki, jest wizytówką filmów Disneya. Jego architektura zainspirowała twórców filmu o Śpiącej Królewnie.

Marzenia szalonego Ludwika


Zamek powstał z marzeń króla Ludwika II Wittelsbacha zwanego Ludwikiem Szalonym lub Bajkowym Królem. Swój wygląd zawdzięcza wizji władcy, który był wielkim zwolennikiem muzyki Ryszarda Wagnera. Architektura oraz wystrój wnętrz zamku naznaczone są XIX-wiecznym, romantycznym eklektyzmem. Neuschwanstein dla Ludwika II miał pełnić rolę nadających się do zamieszkania kulis teatralnych.

Budowany na skale


Kamień węgielny pod budowę zamku wmurowano 5 września 1869 roku. Kilkakrotnie przekładano przewidziany na 1872 rok termin zakończenia budowy. Król zamieszkał w zamku dopiero w 1884 roku. Do śmierci spędził tu łącznie niecałe pół roku. Prace budowlane trwały jednak nadal. Pierwotny budżet przeznaczony na budowę zamku przekroczono dwukrotnie. Na kompleks zamku składają się liczne budynki wzniesione na skale o długości 150 metrów. Budowla jest urozmaicona wieloma wieżami, frontonami, balkonami, blankami oraz rzeźbami, a niezliczone otwory okienne nawiązują do stylu romańskiego. Budynek bramny zwieńczony jest godłem królów bawarskich i prowadzi na dwupoziomowy dziedziniec.

Ogrzewanie tylko dla pań


Najbardziej wyróżniającym się budynkiem dziedzińca jest wysoka na 45 metrów, czworoboczna wieża. Na jego górnym poziomie z kolei znajduje się trzykondygnacyjny budynek zwany Domem Rycerskim oraz tej samej wysokości budynek ogrzewany dla kobiet. Wspomniana para budynków nawiązuje do zamku w Antwerpii z pierwszego aktu Lohengrina, opery Ryszarda Wagnera. Centralną częścią kompleksu jest budynek pałacowy. To w nim mieszczą się reprezentacyjne komnaty królewskie. Pałac jest pięciokondygnacyjną budowlą składającą się z dwóch prostopadłościennych części. Na skraju środkowej części budynku umieszczono dwie okrągłe wieże z klatkami schodowymi, z których północna o wysokości 65 metrów wyraźnie wybija się ponad dach pałacu.
woj

Król Ludwik II Wittelsbach:
Ten nieśmiały marzyciel był królem Bawarii w latach 1864-1886. Na tron wstąpił w wieku 18 lat, po śmierci swojego ojca Maksymiliana II. Za jego panowania Bawaria została włączona do Rzeszy Niemieckiej, czemu osobiście był niechętny. Już przed śmiercią stał się legendą: — Chcę pozostać wieczną zagadką dla siebie i innych — mawiał.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zibi #1379812 | 37.119.*.* 21 kwi 2014 12:04

    Zapomnieli dodac ze gosciu byl chory Na shizofrenie paranoidalna.monarchia upra wiala kazirodztwo .dlatego tylu bylo wariatow z blekitna krwia.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz