Bordeaux - wino i zabytki

2014-03-28 13:38:59 (ost. akt: 2014-03-28 13:39:02)

Obcokrajowcy kojarzą Bordeaux ze słynnym winem o tej samej nazwie, które jest znane i uwielbiane na całym świecie. Jednak do tego pełnego uroku francuskiego miasta warto wybrać się nie tylko w celu degustacji tego szlachetnego trunku.

Pont de Pierre wybudowano na cześć Napoleona

Pont de Pierre wybudowano na cześć Napoleona

Autor zdjęcia: sxc.hu

Bordeaux jest jednym z bardziej znaczących portów we Francji, choć nie leży bezpośrednio na wybrzeżu - do brzegu Oceanu Atlantyckiego jest stąd około 100 kilometrów. Bordeaux leży w Akwitanii w południowo-zachodniej Francji, a o jego niezwykłości decyduje położenie w lejkowatym ujściu Garonny — dobrze żeglownej rzeki, po której bez problemu poruszają się wielkie statki oceaniczne.

Zabytki ze światowej listy


Centrum miasta znajduje się na lewym brzegu rzeki, tu też znajdziemy najwięcej doskonale zachowanych zabytków. Liczne obiekty zabytkowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto podkreślić, że Bordeaux to jeden z najrozleglejszych znajdujących się na liście obszarów — obejmuje aż 347 zabytków. Jest ich tyle, że nawet najbardziej zapalony turysta nie da rady obejrzeć i odwiedzić ich wszystkich podczas jednorazowego pobytu.

Średniowieczne tradycje edukacyjne


W czasach starożytnych Bordeaux znane było jako Burdigalia, miasto rzymsko-celtyckie, które uważane było za jeden z najsilniejszych ośrodków kulturowych ówczesnej Galii. Choć ma doskonałe, portowe położenie, w średniowieczu znane było z zupełnie czego innego; znajdowały się tu liczne szkoły, kształcące na bardzo wysokim poziomie. Najstarsza uczelnia, Universite de Bordeaux, powstała w 1441 roku. W czasach współczesnych podzielona została na cztery różne uczelnie, kształcące w różnych dziedzinach humanistycznych i ścisłych. Do dziś do Bordeaux przybywają rzesze studentów, stawiających na jakość nauki i wielowiekową tradycję.

W jednym miejscu butiki i stragany


Zwiedzając Bordeaux warto wybrać się na starówkę, położoną na lewym brzegu Garonny. W samym centrum starej dzielnicy znajduje się potężny Plac Quinconces, którego powierzchnia to prawie 13 hektarów. Budynki, które na nim się znajdują,oglądane z góry przypominają piątkę na kostce do gry — po jednym budynku stoi w każdym z czterech rogów, a jeden obiekt znajduje się na samym środku placu. Tym obiektem jest fontanna i pomnik Monument des Girondins, który ma 50 metrów wysokości. Niedaleko placu znajduje się Place Gambetta — można tu zrobić zakupy na licznych straganach pełnych rozmaitości. Co ciekawe, na tym samym placu, gdzie sprzedawane są swojskie produkty, znajdują się najdroższe i najbardziej ekskluzywne butiki w mieście.

Wspinaczka na wieżę


Spośród zabytków na uwagę zasługują także pozostałości miejskich murów obronnych oraz amfiteatr wybudowany za czasów rzymskich. Warto też przyjrzeć się dawnym obiektom sakralnym, którymi miasto jest wręcz usiane. Najciekawsze świątynie to średniowieczny kościół Saint-Seurin, opactwo Sainte-Croix oraz kościół Saint-Michel. W tym ostatnim obiekcie można wejść na wieżę. Komu uda się wspiąć po 243 stopniach, będzie mógł podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych winnic. Nie można też zapomnieć o katedrze św. Andrzeja, której projekt architektoniczny wzorowany był na paryskiej Notre Dame.

Most kamienny i wiszący


Jako że Bordeaux leży w ujściu rzeki, możemy w mieście spodziewać się licznych mostów. I rzeczywiście — wiele jest mostów, które - choć zabytkowe - nadal są czynne i można po nich zarówno spacerować, jak i jeździć. Największe wrażenie robi Pont de Pierre, czyli monumentalny most wykonany z kamienia. Pochodzi z początków XIX wieku, jest osadzony na 17 łukach. Most został wybudowany na polecenie Napoleona Bonaparte, a 17 łuków symbolizuje liczbę liter w imieniu i nazwisku władcy. Warto też wybrać się na spacer Mostem Akwitańskim, który zawieszony jest na wysokości 58 metrów. Spacer będzie dość długi — most jest drugi pod względem długości we Francji, ma aż 1,7 kilometra długości. Idąc dalej, można dojść do Placu Giełdy, który obecnie pełni funkcję centrum handlowego i kulturalnego Bordeaux. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, które niemal każdy turysta umieszcza na pamiątkowym zdjęciu. Podczas pogodnych dni budynki stojące na placu pięknie odbijają się w lustrze tworzonym przez nienaruszoną taflę wody.

Kuchnia na każdą kieszeń


Bordeaux jest miastem nie tylko turystycznym, ale też studenckim. Dzięki temu jest tu głośno i gwarno o każdej porze roku. Jest też szeroki wybór lokali gastronomicznych, dopasowanych do możliwości finansowych nie tylko bogatych turystów, ale też mniej zamożnych studentów. Spacerując po wąskich uliczkach czy wielkich placach warto wstąpić do restauracji czy knajpki, serwującej specjały regionalnej kuchni.

Degustacja szlachetnego trunku


Trzeba też pamiętać, że Bordeaux to także, a może przede wszystkim stolica francuskiego wina. Tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina w Bordeaux miała swoje początki dwa tysiące lat temu, gdy tereny ówczesnej Francji podbili rzymscy najeźdźcy. Tutejsze winnice to aż 280 tysięcy hektarów, na których uprawiane są najlepsze szczepy. To właśnie w regionie Bordeaux produkowane są jedne z najbardziej znanych i ekskluzywnych win na świecie. Podczas urlopu w Bordeaux grzechem jest nie spróbować choć kilku lampek wina. Większość winnic jest otwarta dla turystów — można je zwiedzać i degustować produkowane w nich trunki.
abc


Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB