Wycieczka śladami Wikingów

2014-04-16 15:40:12 (ost. akt: 2014-04-16 14:52:42)

Kraina Wikingów, średniowiecznych budowli i plaż ciągnących się po horyzont — szwedzka Gotlandia to prawdziwie magiczne miejsce, gdzie współczesność przeplata się z historią. Kto raz przyjedzie na wyspę, z pewnością będzie chciał tu wrócić.

Wycieczka śladami Wikingów

Autor zdjęcia: sxc.hu

Ta największa wyspa Morza Bałtyckiego położona jest 90 kilometrów od Półwyspu Skandynawskiego. Jest idealnym miejscem dla turystów poszukujących ciszy, a także tych preferujących aktywny wypoczynek. Na Gotlandii, wśród nieskażonej przyrody, świetnie zachowały się zabytki i historyczne miejsca przypominające o dawnych mieszkańcach wyspy — Wikingach.
Podróż w czasie do średniowiecza


Na całej Gotlandii zachowało się ponad 100 zabytkowych, średniowiecznych kościołów, liczne monumenty oraz ruiny dawnych budowli. W Visby, największym mieście na wyspie, znajduje się dobrze zachowana średniowieczna zabudowa wraz z murami obronnymi, okazałymi bramami i czterdziestoma basztami (na zdjęciu obok). Nad miastem góruje monumentalna katedra z przełomu XII i XIII wieku. Visby jest prawdziwą atrakcją dla miłośników architektury i sztuki, którzy mogą się wybrać do licznych muzeów i galerii.
Jednak prawdziwą atrakcją dla turystów jest Tydzień Średniowiecza — odbywa się wtedy wiele turniejów i bankietów, ludzie przebierają się w stroje z epoki, a na licznych jarmarkach można kupić niemal wszystko.Jak smakował chleb Wikingów


Na historię Gotlandii ogromny wpływ miała kultura Wikingów — warto wybrać się na wędrówkę ich śladami, zaczynającą się we wsi Tofta. To prawdziwa osada Wikingów, położona 20 km od Visby, która oferuje zwiedzającym niezwykłą podróż w czasie. Turyści mogą z bliską przyjrzeć się, a nawet uczestniczyć w codziennym życiu pradawnego ludu. Można nauczyć się podstaw sztuki kowalskiej, wyrabiania biżuterii, a nawet poznać przepis na chleb, jakim żywili się Wikingowie. Wypoczynek na Gotlandii jest prawdziwą przyjemnością, a doskonałe zaplecze hotelowo-gastronomiczne zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednych gości.
Latarnia morska na wybrzeżu wyspy
fot. sxc.hu

Nie brakuje też atrakcji dla osób w każdym wieku. Poszukiwacze przygód mogą wziąć udział w połowach złotego kruszcu, rajem dla wędkarzy będą liczne na wyspie jeziora, a kto szuka twórczego zajęcia, może wziąć udział w kursach organizowanych przez miejscowych artystów i rzemieślników. Na najmłodszych turystów czeka park wodny w Kneippbyn, ale największą furorę robi domek Pippi Langstrump nazywany Villa Villekulla.
Na mapie oznaczyliśmy Visby, najwięsze miasto Gotlandii.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB