Miasto narodów po obu stronach mostu

2014-05-09 14:32:47 (ost. akt: 2014-05-09 14:30:15)

Jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Bośni i Hercegowiny jest Mostar, leżący na południowym zachodzie kraju, tuż przy drodze prowadzące z Dubrownika do Sarajewa.

Stary Most to najbardziej charakterystyczny obiekt Mostaru

Stary Most to najbardziej charakterystyczny obiekt Mostaru

Autor zdjęcia: Robert Zienkiewicz

Mostar rozciąga się w dolinie rzeki Neretwy, a jednocześnie leży tuż przy podnóżu gór. To pierwotne położenie sprawiło, że miasto od momentu powstania tu osady pełniło funkcje obronne i było praktycznie nie do zdobycia. Mostar jest idealnym miejscem do zwiedzania i wypoczynku o każdej porze roku. Klimat jest tu wyjątkowo łaskawy — lata są upalne i bezdeszczowe, a zimy łagodne i również słoneczne.

Z Turcji do Bośni i Hercegowiny


Choć osada w miejscu dzisiejszego Mostaru istniała już w czasach starożytnych, jej rozwój i przemiana w prężnie funkcjonujące miasto przypada na czasy średniowiecza. Po koniec XVI wieku powstała w tym miejscu potężna, warowna twierdza, a drewniany most na rzece zastąpiono kamiennym, nazywanym od tamtej pory Starym Mostem. Miasto rozwijało się na obu brzegach rzeki. Jego mieszkańcy trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Do 1875 roku Mostar znajdował się we władaniu Imperium Otomańskiego. Później Mostar trafił pod panowanie Austro-Węgier. Jednak mieszkańcy miasta, którzy od wielu pokoleń tworzyli własną kulturę, nie dali się wynarodowić. Podczas panowania austro-węgierskiego w Mostarze kwitło życie kulturalne i naukowe. Mocno rozwijał się też ruch narodowy. Niedługo później wybuchła pierwsza wojna światowa, a po jej zakończeniu miasto stało się częścią Królestwa Chorwatów i Słoweńców, które w późniejszych latach przekształciło się w Jugosławię.

Miasto nadal powstaje z ruin


W marcu 1992 roku Mostar znalazł się w granicach Bośni i Hercegowiny. Niestety, przez ponad półtora roku trwały w nim walki niepodległościowe. Piękne, zabytkowe miasto zostało mocno zniszczone. Z wielu budynków zostały gruzy, wysadzono też Stary Most, będący symbolem miasta. Od tamtej pory Mostar jest systematycznie odbudowywany, jednak nadal mu daleko do dawnej świetności. W niewielkiej odległości od odrestaurowanych budynków można jeszcze napotkać gruzy i ruiny. Pomimo to, miasto cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów.

Na kawę do garbarni


Najważniejszą częścią miasta pod względem historycznym i turystycznym jest starówka. Znajdziemy tu ślady dawnego rzemiosła, które przez stulecia dawało zatrudnienie mieszkańcom Mostaru. Warto wybrać się na spacer zabytkową uliczką Kujundziluk, znajdującą się w lewobrzeżnej części miasta. Znajduje się tu Tabhana, czyli pałac, w którym kiedyś znajdowały się garbarnie. Dziś nie ma już tu rzemieślników, a miejsce ich zakładów zajęły kawiarenki i knajpki, w których można na chwilę przysiąść w przerwie zwiedzania. Spacerując po Kujundziluk napotkamy też XVII-wieczny dom turecki (zdjęcie obok), który jest jednym z najlepiej zachowanych budynków mieszkalnych. Na lewym brzegu rzeki warta uwagi jest też Tara, czyli wykonana z kamienia wieża, która kiedyś wykorzystywana była jako skład broni. Na uwagę zasługują też zabytki sakralne, w szczególności meczety. Najciekawszy jest Karadjoz Bey Mosque, uważany za jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów islamskiej architektury z XVI wieku, a także za najpiękniejszy meczet w całej Hercegowinie.

Most z białego marmuru


Będąc w Mostarze nie można oczywiście zapomnieć o jego najbardziej charakterystycznym obiekcie, czyli Starym Moście. Wykonany został w 1566 roku z białego marmuru, takiego samego, jaki służył za budulec okolicznych domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Most wznosi się 20 metrów nad wodą, jest w kształcie półksiężyca, a piękno jego architektury tkwi w prostocie. Most ma też wymiar symboliczny — przez wieki łączył dwie narodowości, zamieszkujące na dwóch brzegach rzeki: Serbów i Chorwatów. Stary Most był tak doskonale wykonany, że doskonale zachował się przez 427 lat od czasu powstania. Uległ dopiero ładunkom wybuchowym podczas wojny na początku lat 90. XX wieku Po wojnie most został odbudowany i ponownie oddany do użytku w 2004 roku.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB