Wypoczynek w Piranie

2014-07-28 14:39:14 (ost. akt: 2014-07-28 14:44:15)
Wypoczynek w Piranie

Autor zdjęcia: sxc.hu

Włoska architektura i wybrzeże jak w Chorwacji — słoweński Piran to idealne miejsce dla osób, które poszukują spokojnego wypoczynku z dala od obleganych szlaków turystycznych. Niewielkie miasteczko leży na półwyspie o takiej samej nazwie.

Od reszty lądu oddzielają je grube mury obronne, które doskonale zachowały się od czasów średniowiecznych. W Piranie żyje cztery tysiące mieszkańców, jest tu więc wyjątkowo kameralnie.
W przeszłości Piran przez ponad 50 lat znajdował się w granicach Republiki Weneckiej, porównania z architekturą włoską są więc nieprzypadkowe. W miasteczku znajduje się głównie niewysoka zabudowa — domy z czerwonymi dachami, stylowe kościółki oraz pięknie zdobione budynki użyteczności publicznej. Jeśli dodamy do nich wąskie, kamienne uliczki i liczne knajpki, Piran staje się świetnym przystankiem podczas podróży po Słowenii. Wędrując wąskimi uliczkami możemy dojść na dość wysoką skarpę, na której stoi kamienny kościół św. Jerzego i przylegająca do niego dzwonnica. Można ją zwiedzać, a po wejściu na górę roztacza się przed zwiedzającymi niepowtarzalny krajobraz.
Miasteczko, oprócz ciekawej zabudowy, ma także niewielki port, w którym cumują głównie niewielkie łodzie żaglowe i motorówki, którymi można wypłynąć w morze i obejrzeć miasto od strony wody.
abc


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB