Przystanek Alaska

2014-08-08 15:25:26 (ost. akt: 2014-08-08 15:41:49)

Po co jechać na Alaskę? Odpowiedź jest prosta. Po przygodę. No chyba, że ktoś ma ochotę zobaczyć stare, niewielkie prawosławne cerkwie, które są pozostałością po rosyjskiej kolonizacji...

Juneau - stolica stanu Alaska

Juneau - stolica stanu Alaska

Autor zdjęcia: Wikipedia

Podobno Rosjanie woleli sprzedać Alaskę Amerykanom, niż ryzykować jej utratę na rzecz Brytyjczyków. Transakcja z 1867 roku zapewne do dziś śni im się po nocach i przyprawia o ból głowy. Dlaczego? Występują tu jedne z największych na świecie złóż ropy naftowej oraz złota.
Rosjanie zaczęli kolonizować Alaskę w połowie XVII wieku. Ponad sto lat później, w 1784 roku syberyjscy handlarze skórami — Grigorij Szelichow i Iwan Golikow założyli na wyspie Kodiak pierwszą rosyjską kolonię. Pod koniec XVIII wieku car Paweł I powołał po życia kompanię rosyjsko-amerykańską zajmującą się między innymi handlem skórami. W Kodiaku w 1794 roku swoją działalność rozpoczęła misja Kościoła prawosławnego.

Co ciekawe sprzedaż Alaski w 1867 roku za 7,2 mln dolarów budziła kontrowersje zarówno w carskiej Rosji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie pytali się, co takiego jest w tej lodowej krainie? Przekonali się już niebawem.
Nasze marzenia o Alasce rozbudził niemal ćwierć wieku temu serial telewizyjny "Przystanek Alaska". Jego akcja dzieje się w niewielkim miasteczku Cicely zamieszkałym przez 839 mieszkańców. Co więc można zobaczyć w tym największym amerykańskim stanie o powierzchni ponad 1,7 mln km kw? Chociażby urokliwe miasteczka rozsiane po tym najrzadziej zaludnionym stanie (niespełna pół człowieka na kilometrze kwadratowym). Miasto Seward, nazwane tak na cześć Williama Henry Sewarda (był odpowiedzialny między innymi za zakup Alaski przez Stany Zjednoczone od Rosji), znajduje się nad zatoką Zmartwychwstania i jest położone między górami. Każdego roku 4 lipca w Dzień Niepodległości organizowany jest tutaj bieg na górę Maraton. Start, jak i meta znajdują się w centrum miasta.

Mc Carthy to z kolei niewielka osada i baza wypadowa w Góry Wrangla. Można tu wykupić wycieczkę na górę z przewodnikiem lub podziwiać pasmo gór z wynajętej awionetki. Znajdują się tutaj trzecie co do wysokości wulkany Stanów Zjednoczonych — Blackburn oraz Stanford (oba mają po prawie 5 tys. metrów wysokości). W okolicach Mc Carthy, na przełomie XIX i XX wieku zostało odkryte złoto. Miłośnikom kryminalnych historii warto wspomnieć, że w miasteczku trzydzieści lat temu doszło do strzelaniny, w której zginęło sześć osób...

Miasto Sitka znajduje się w archipelagu wysp Aleksandra. Zostało założone przez rosyjskiego kupca Aleksandra Baranowa i w 1808 roku stało się stolicą rosyjskich posiadłości w Ameryce Północnej. Cztery lata wcześniej doszło tutaj do bitwy, w której Rosjanie pokonali Indian Tlingit. Po kupieniu Alaski przez Amerykanów Sitka pozostała stolicą Alaski do 1906 roku. W mieście znajduje się między innymi ortodoksyjna cerkiew św. Michała.

Dziś stolicą Alaski jest Juneau. Jej nazwa pochodzi od poszukiwacza złota — Joe Juneau. Miasto położone jest u podnóża stromych gór, na których szczycie znajduje się wielkie pole lodowe z kilkudziesięcioma lodowcami.

Na Alasce rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów — Iditarod. Jego trasa o długości niemal 2 tys. kilometrów prowadzi od Anchorage (dawna stolica) do nadmorskiej wioski Nome. Alaska to również packrafing. Chodzi o małe jednoosobowe, lub dwuosobowe pontony umożliwiające spływ niewielkimi rzekami. Ci, którzy są odważniejsi próbują w ten sposób podróżować po fiordach Alaski. A co z plażami? Pięknych plaż na Alace należy szukać w zachodniej części półwyspu Kenai. Stąd można podziwiać chociażby majestatyczne wulkany. A kąpiel? Ta jest przeznaczona raczej dla morsów.
woj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB