Turcja: Riviera z nutą orientu

2014-08-22 14:07:25 (ost. akt: 2014-08-22 14:29:31)

Mnóstwo słońca, przejrzysta woda, liczne kurorty i jeszcze więcej zabytków — to wszystko czeka na turystów na Rivierze Tureckiej. Coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy leniwego plażowania, jak i miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku.

Starożytny amfiteatr w Aspendos wciąż tętni życiem

Starożytny amfiteatr w Aspendos wciąż tętni życiem

Autor zdjęcia: sxc.hu

Riviera Turecka leży w południowo-zachodniej Turcji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a jednocześnie u stóp gór Taurus. Podobnie jak na innych śródziemnomorskich wybrzeżach, jest tu ciepło i słonecznie. Idealna pogoda do wypoczynku, a co za tym idzie — największy ruch turystyczny panuje tu od kwietnia do września. Temperatury powietrza nie spadają poniżej 25 stopni Celsjusza, a woda w morzu bywa nawet cieplejsza od powietrza.

Przyjazne kurorty, piaszczyste plaże


Największą atrakcją dla turystów są na Rivierze Tureckiej rozległe, piaszczyste plaże rozciągające się w pobliżu popularnych kurortów, jak Alanya, Side czy Bodrum. To typowo turystyczne miejscowości, z bogatą bazą hotelową i gastronomiczną, w których każdy turysta znajdzie wypoczynek i atrakcje na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Co więcej — większość kurortów znajduje się w pobliżu miast o bogatej, wielokulturowej historii. Miłośnicy zwiedzania i zabytków na pewno nie będą się tutaj nudzić, a wycieczki po okolicy to doskonała okazja do zrobienia sobie przerwy w opalaniu.

Miasto z Czerwoną Wieżą


Sporo do zwiedzania znajdziemy w popularnej wśród turystów Alanyi. Jest to miasteczko, w którym przez stulecia mieszały się wpływy greckie, rzymskie i tureckie. Największą atrakcją miasta jest ogromna twierdza na wybrzeżu. Budowla powstała w XIII wieku, jej zadaniem była obrona mieszkańców miasta przed najeźdźcami, w tym przed piratami, którzy wyjątkowo upodobali sobie to nadmorskie miasteczko. Charakterystyczną częścią fortyfikacji była Czerwona Wieża, która stoi u wejścia do portu. Dziś jest ona symbolem miasta, można ją zwiedzać, a po wejściu na szczyt podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Można też wejść na szczyt dość pokaźnego wzniesienia krętą ścieżką, wijącą się wśród niskich domków. Na górze czeka na nas kawiarenka z chłodnym piwem, winem i innymi napojami.

Antyczne ruiny


Na Riwierze Tureckiej możemy napotkać wiele pozostałości po kulturze greckiej i rzymskiej. Ciekawym miejscem jest Side, miasteczko typowo turystyczne, które powstało na ruinach starego antycznego miasta. Można tu zobaczyć charakterystyczne dla antyku budowle, takie jak: agora, łaźnie rzymskie, świątynia Apollina i Ateny, pozostałości po domach mieszkalnych z charakterystycznymi kolumnami. Nieopodal ruin znajduje się też muzeum, w którym można oglądać najciekawsze eksponaty z wykopalisk, które są w Side prowadzone do dnia dzisiejszego. Ciekawym miejscem jest też Aspendos, czyli pozostałości starożytnego miasta z epoki rzymskiej. Doskonale zachowały się tu place, ulice, świątynie i domy mieszkalne. Jednak największą atrakcją jest olbrzymi teatr, uznawany za największy i najpiękniejszy ze wszystkich znajdujących się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Teatr do dziś tętni życiem i spełnia swoją pierwotną funkcję — odbywają się tu koncerty i przedstawienia teatralne.

Magiczny wodospad


Oprócz licznych zabytków i ruin dawnych miast, na Riwierze Tureckiej na uwagę zasługuje wyjątkowa przyroda. Jednym z najpiękniejszych obiektów, które stworzone zostały przez naturę, a nie przez człowieka, jest wodospad Kursunlu. Znajduje się on w centrum parku narodowego o tej samej nazwie. Wodospad to w rzeczywistości górski potok, który rozdziela się w niższych partiach na kilkanaście strumieni, które kaskadami spadają w dół. Wrażenia wizualne dodatkowo potęgują zielone drzewa piniowe, po których spływa woda. Dzięki temu całość zdaje się mieć zielono-turkusowy kolor. Wodospad jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów na Rivierze Tureckiej.
Wrażenie robi też kilkudziesięciometrowy wodospad w samym centrum półmilionowej Antalyi - mieście będącym centrum lotniczym środkowej części tureckiej Riviery.
abc


Na mapie oznaczyliśmy Antalyę i Alanyię


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB