Oktoberfest: czas piwa i ... zwiedzania

2014-10-03 12:24:27 (ost. akt: 2014-10-07 11:51:54)
Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein

Autor zdjęcia: Martin Ystenes

20 września rozpoczął się w tym roku największy i najpopularniejszy piwny festiwal na świecie – Oktoberfest w Monachium. Zakończenie imprezy tradycyjnie wyznacza się na pierwszą niedzielę października - w roku 2014 przypadającą 5 października.

Monachium, stolica niemieckiej Bawarii, na dwa tygodnie zamienia się w piwną stolicę świata. Co jednak robić, kiedy opróżnimy już kufle i zechcemy zobaczyć nieco więcej? Oto propozycja jednodniowych wycieczek po tym regionie i jego okolicy, polecanych przez portal podróżniczy trivago.pl.
Bawaria jest przyjazna turystom, a podróżowanie po jej terytorium jeszcze bardziej ułatwia przyjezdnym niemiecka kolej, która udostępnia tzw. Bavaria Ticket. Bilet ten umożliwia podróż po całym regionie przez całą dobę za stałą cenę. W dodatku im większą grupą podróżujemy, tym mniej płacimy. Dla przykładu, cena dla jednej osoby to 23 euro, a dla pięciu osób 39 euro, co daje niecałe 8 euro na osobę. Poniżej miejsca dostępne w ramach wspomnianego taniego dobowego biletu.

Zamek Neuschwanstein


Bajkowe miejsce, którym przy kreacji zamku Śpiącej Królewny inspirowała się sama wytwórnia Disneya. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Wstępny projekt opracował Christian Jank, a rozwinęli go Eduard Riedel i Georg von Dollmann. Król zamieszkał w zamku tylko na kilka miesięcy i zmarł jeszcze przed ukończeniem budowy. Neuschwanstein był początkowo nazywany Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau), a obecna nazwa została mu nadana w 1886 roku. Właścicielem zamku jest Wolny Kraj Bawaria (Freistaat Bayern) i zarządza nim Bayerische Verwaltung der staatlichen Schlösser, Gärten und Seen. Od lat pozostaje jedną z największych atrakcji nie tylko regionu, ale i całych Niemiec przyciągając ponad 1,3 miliona turystów rocznie.
Odległość od Monachium: 126 km

Lindau i Jezioro Bodeńskie


Co poza językiem łączy Niemcy, Austrię i Szwajcarię? Właśnie Jezioro Bodeńskie, jedno z najpiękniejszych jezior Europy, położone w samym sercu Alp. Największym urokiem tej okolicy są krajobrazy – malownicze szczyty, zielone doliny oraz błękitna woda. To wszystko sprawia, że Jezioro Bodeńskie pozostaje jednym z najpiękniejszych miejsc do wypoczynku w Bawarii. Wartym odwiedzenia jest miasteczko Lindau, prawie w całości położone na wyspie.
Odległość od Monachium: 179 km

Norymberga


Największe miasto niemieckiej Frankonii. Historia Norymbergi bardzo mocno związana jest z działalnością Hitlera, bo to właśnie ona przez długi czas służyła mu jako główny ośrodek organizacji wieców politycznych i nie tylko. Pomimo swojej niechlubnej historii, miejsce to pozostaje jednym z bardziej interesujących w regionie i stanowi zwierciadło niemieckiej historii. Podczas Oktoberfest noclegi w Norymberdze są ok. trzy razy tańsze niż w Monachium.
Odległość od Monachium: 169 km

Jezioro Królewskie


W niedalekiej odległości od granicy z Austrią szukający ciszy po szalonym Oktoberfest mogą w spokoju spędzić czas na łonie natury. To właśnie w tym miejscu niemieckie władze, chcąc uchronić ten dziewiczy krajobraz, zdecydowały się na utworzenie Parku Narodowego Berchtesgaden, w którego sercu odnajdziemy Jezioro Królewskie (niem. Königssee). Jego krystalicznie czysta woda oraz porośnięte zielonymi lasami zbocza gór to jedynie część z tego, co możemy zobaczyć, bowiem najpiękniejsze widoki na okolicę roztaczają się przy okazji wspinaczki na pobliski szczyt – Watzmann.
Odległość od Monachium: 159 km

Salzburg, Austria (odrobinę poza Bawarią, ale równie blisko)


Miasto Mozarta, nad którym dumnie góruje twierdza Hohensalzburg. Historia budowli sięga aż XI wieku, kiedy to powstała pierwsza jej część – kasztel warowny. Dziś twierdza uchodzi za największą w całości zachowaną fortecę w Europie Środkowej i przyciąga tłumy turystów zafascynowanych jej magicznymi gotyckimi komnatami. Salzburg to ponad to miasto kultury, bogate w liczne muzea i mogące pochwalić się przepiękną starówką wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W czasie Oktoberfest Salzburg oferuje średnio trzy razy tańsze noclegi niż Monachium.
Odległość od Monachium: 146 km
Na mapie oznaczyliśmy teren, na którym odbywa się Oktoberfest.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB