Balkony świata

2015-02-10 11:05:41 (ost. akt: 2015-02-10 11:22:49)
Preikestolen, Norwegia

Preikestolen, Norwegia

Autor zdjęcia: Stefan Krause

Są takie miejsca, w których można popatrzeć na świat z góry, a przy okazji podnieść sobie poziom adrenaliny. Niektóre z nich zostały zaprojektowane przez naturę, inne to pomysł człowieka. Zapraszamy na tarasy widokowe świata.

Na krawędzi ambony


Preikestolen to słynny norweski klif z płaskim, kwadratowym blatem, który wycięła natura. Skała o bokach długości około 25 metrów wygląda jakby jakiś gigant maczał w tym palce. Z wysokości 604 metrów n.p.m. turyści mogą kontemplować swoją kruchość... Są i tacy, którzy zapominają o lęku wysokości i zerkają w dół, albo siadają na jej krawędzi. Wyjątkowy klif w lokalnej tradycji nazywany jest amboną. Jak twierdzą znawcy tematu, klif powstał około 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Na szczyt wiedzie droga o długości niemal 5 km. Piesza wycieczka na szczyt zajmuje ok. 3-4 godzin w obie strony. U podnóża szczytu znajduje się parking. Najszybciej można się tutaj dostać samochodem z pobliskiego miasta Stavanger, co zajmuje około godziny.
Spacer w chmurachSky Bridge to most wiszący, który znajduje się w Malezji na wyspie Langkawi. Wisi nad gęstą dżunglą na wysokości 700 metrów n.p.m. i łączy dwie platformy widokowe u szczytu góry Gunung Mat Chinchang. Został wybudowany w 2004 roku, ma 125 m długości i 1,8 m szerokości. Co ciekawe, podtrzymuje go tylko jeden filar. W pobliżu mostu znajduje się stacja kolejki linowej, którą można tu wjechać. Kolejka linowa nie działa, gdy wieje silny wiatr i pogoda jest niekorzystna. Langkawi to główna wyspa w grupie 99 egzotycznych wysp na Morzu Andamańskim, w części północno-wschodniej Oceanu Indyjskiego. Piaszczyste plaże, turkusowa woda, a do tego gorące słońce... Ci, którzy spragnieni są nieco cienia, mogą odbyć wyprawę do jednej z jaskiń rozsianych po całej wyspie.

Najwyżsi bliźniacy
Wieże Petronas Towers w Kuala Lumpur mają po 452 metry wysokości. Turyści mogą wjechać na Sky Bridge, czyli most łączący bliźniacze wieże zawieszony na wysokości 170 m. Wieże zaprojektował argentyński architekt Cesar Pelli. Mający 88 pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią wieżowiec został oddany do użytku w 1998 roku. Zbudowany jest głównie ze wzmocnionego żelbetu. Jego elewacja została natomiast wykonana ze szkła i stali. Wieże zbudowano na miejscu dawnego hipodromu. Twarda skała jest w tym miejscu osadzona bardzo głęboko, przez co budynek posiada prawdopodobnie najgłębsze fundamenty na świecie, sięgające około 150 metrów w głąb ziemi. Warto wspomnieć, że wieże pojawiły się w filmie "Osaczeni" z 1999 roku, gdzie główne role grali Sean Connery i Catherine Zeta-Jones.

Widok na miejską dżunglęNa wieży Sky Tower w Auckland w Nowej Zelandii znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. Podłoga platformy zbudowana jest ze szkła, pod nią rozpościera się 328 metrowa przepaść. Turyści o mocnych nerwach mogą skorzystać z ekstremalnej atrakcji, jaką jest spacer po wąskim okapie wieży, na wysokości blisko 200 metrów nad ziemią. Ubrani w uprząż i asekurowani liną lawirują nad miejską przepaścią. Przy dobrej pogodzie z platformy rozpościera się widok na kilkadziesiąt kilometrów. Jeżeli komuś mało... zawsze może z wieży skoczyć na bungee. Auckland jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast Nowej Zelandii, położone jest u podnóża wygasłego wulkanu Eden (643 m n.p.m.). Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu tym była osada wielorybników.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB