Cuzco - pępek świata Inków

2015-03-05 12:59:32 (ost. akt: 2015-03-05 13:02:02)

Założone prawie tysiąc lat temu Cuzco jest najstarszym miastem po zachodniej stronie globu. Imponująca historia, wspaniałe zabytki oraz bardzo życzliwi mieszkańcy sprawiają, że historyczna stolica Peru jest co roku odwiedzana przez miliony turystów.

Cuzco - pępek świata Inków

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Przed wiekami Cuzco było stolicą potężnego Imperium Inków. Miasto założył w XII wieku pierwszy władca Inków Manco Capaca. Nazwa miasta w języku keczuańskim oznacza pępek świata. Rzeczywiście w przeszłości było głównym centrum gospodarczym i handlowym. Czasy największego rozkwitu miasta przypadają na wiek XV. Rozwój w dużym stopniu został zatrzymany po najeździe Hiszpanów i podbiciu miasta przez oddziały wojskowe pod dowództwem Francisco Pizarra w 1533 roku. Trzy lata później, podczas antyhiszpańskiego powstania potężne miasto zostało spalone. Na gruzach Cuzco Hiszpanie wybudowali własne miasto.
Dziś w Cuzco na każdym kroku można napotkać mieszankę architektury inkaskiej oraz typowo kolonialnej.
Spośród pozostałości inkaskich budowli na uwagę zasługuje przede wszystkim Pałac Inków, Świątynia Słońca oraz Świątynia Dziewic Słońca. Natomiast najpiękniejszym i największym obiektem pochodzącym z czasów kolonizacji jest katedra św. Dominika. Wybudowano ją w połowie XVII wieku na ruinach inkaskiej świątyni Coricancha, w której koronowano i chowano władców Inków. Na tyłach katedry do dziś można zobaczyć pozostałości pierwotnej budowli.
Zwiedzając Cuzco warto zobaczyć także dzielnicę Barrio de San Blas. Znajdują się tu głównie domy mieszkalne, zakłady rzemieślnicze oraz sklepy sprzedające rękodzieło. Bardzo charakterystyczne dla tej dzielnicy są strome, wąskie uliczki, po których obu stronach wznoszą się budynki w stylu kolonialnym.
abcKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB