Bordeaux - najlepszy cel podróży 2015

2015-03-09 10:17:14 (ost. akt: 2015-03-09 10:44:26)

Miasto Bordeaux otrzymało tytuł „European Best Destination 2015″ po zaciętej rywalizacji z takimi gigantami jak Londyn, Rzym, Amsterdam, Bruksela czy Berlin. Bordeaux jest zatem najlepszym miastem do odwiedzenia w roku 2015!

Gmach teatru i opery

Gmach teatru i opery

Autor zdjęcia: Wikipedia

Z 42 396 głosami zdobytymi przez internet Bordeaux zajmuje pierwsze miejsce na podium przed Lizboną (37 621 głosów) i Atenami. Wygrywając konkurs europejski, Bordeaux wzmacnia rangę swojej międzynarodowej marki i potwierdza swoją chęć figurowania wśród najlepszych kierunków na kontynencie.

Dzięki temu tytułowi, Bordeaux skorzysta z potężnej międzynarodowej mediacji i będzie w centrum uwagi przez cały rok na stronie www.europeanbestdestination.org i na wszystkich portalach społecznościowych. Co więcej miasto będzie oceniane przez partnerów europejskich EBD (biura podróży, touroperatorów, linie lotnicze). I wreszcie, Bordeaux może rozwieszać plakaty z logo „European Best Destination” na wszystkich swoich nośnikach komunikacji i wśród swoich partnerów publicznych i prywatnych.

Bordeaux jest miastem w południowo-zachodniej Francji. Miasto położone jest nad rzeką Garonną, 97 km od Oceanu Atlantyckiego. Okolice miasta są znane na całym świecie przede wszystkim z produkcji win, wytwarzanych tam od VIII wieku. Działa tam polski konsulat honorowy. Według danych z 2005 Bordeaux zamieszkiwało 230 600 osób.

W starożytności rzymsko-celtyckie miasto znane jako Burdigala (łac.), silny ośrodek kulturalny prowincji Galii. W IV wieku n.e. znane ze znakomitych szkół. Pochodził stamtąd m.in. Auzoniusz. Od 314 biskupstwo, w 412 zajęte przez Wizygotów, a od 507 Franków. W latach 1154–1452 w rękach angielskich (lenno Plantagentów). Macierzysty ośrodek żyrondystów podczas rewolucji francuskiej. W czasie wojny francusko-pruskiej 1870–1871, oraz w czasie I wojny światowej i II wojny światowej tymczasowa siedziba rządu francuskiego.

Region winiarski Bordeaux (fr. Bordelais) to największy zwarty obszar produkcji wina jakościowego na świecie. Na jego terenie istnieje ok. 8000 posiadłości winiarskich, zwanych château, które wytwarzają światowej sławy wina. Złożony system subregionalnych i gminnych apelacji oraz klasyfikacja ustanawia między nimi jakościową hierarchię. Pojęcie pojedynczej winnicy nie odgrywa większej roli, istotne jest château, do której ta należy.

Typowe dla regionu są wytrawne, długowieczne czerwone wina, bardziej owocowe w Médoc, delikatniejsze w Saint-Émilion i Pomerol. Niecałe 20% produkcji to wina białe, z których najlepsze są botrytyzowane słodkie sauternes i barsac. Najbardziej pełne charakteru wina białe pochodzą z rejonu Graves na południowy wschód od Bordeaux. Od 1990 roku istnieje także apelacja dla białego i różowego wina musującego, AOC Crémant de Bordeaux, wcześniej sprzedawanego jako Bordeaux Mousseux AOC.

W roku 2002 z winnic rozciągających się na ponad 120 000 ha wyprodukowano 5,74 mln hektolitrów wina klasyfikowanego (czyli podlegającego regulacjom jakościowym).


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB