8 najbardziej niezwykłych jezior świata

2015-03-18 13:26:52 (ost. akt: 2015-03-18 13:22:51)
Badacze do dzisiaj nie wiedzą dlaczego wody jeziora Hillier są różowe

Badacze do dzisiaj nie wiedzą dlaczego wody jeziora Hillier są różowe

Autor zdjęcia: ttg.com.pl

Za portalem ttg.com.pl podajemy ranking ośmiu najbardziej niezwykłych jezior świata. Sprawdźcie jakie niezwykłe cuda natury znalazły się na tej wyjątkowej liście.

1. Hillier
Zjawiskowe jezioro na australijskiej wyspie Middle. Swym kształtem przypomina stopę odciśniętą w gęstym drzewostanie. Jezioro jest słone – przez krótki okres wydobywano z niego sól. Od morza oddziela je wąski pas piachu. Naukowcy do dziś zastanawiają się czemu zbiornik ma jasnoróżową barwę.
2. Kajyngdy
Jezioro w Kazachstanie w górach Küngej Ałatau. Leży na wysokości 1867m n.p.m. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi w 1910 roku. Spadające skały utworzyły naturalną tamę na rzece Kajyngdy. Woda zalała część wąwozu zarośniętą drzewami, dzięki czemu powstał podwodny las. Jezioro ma 400m długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 30m.


3. Kelimutu
Wulkan tarczowy na wyspie Flores należącej do Indonezji. Wznosi się na 1639m n.p.m. W jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora – Zaczarowane Jezioro, Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien oraz Jezioro Starych Ludzi. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.


4. Morze Martwe
Bezodpływowe jezioro na Bliskim Wschodzie na granicy izraelsko-jordańskiej. Lustro wody jeziora znajduje się 418m poniżej powierzchni morza i stale się obniża – jest to najniższy punkt Ziemi nie będący zalany wodą. Maksymalna głębokość jeziora to 377m. Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem ok. 28%. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii (stąd nazwa martwe). Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na jego powierzchni.


5. Mono
Słone jezioro w Kalifornii mające co najmniej 760 000 lat. Z dna Jeziora Mono sterczą tufowe wieże. Powstały z materiału piroklastycznego wyrzuconego przez wulkan. Niektóre wieże mają nawet po kilka metrów wysokości. Jezioro Mono wraz z przylegającymi do niego obszarami (tereny pustynne) tworzy scenerię rodem z filmów science fiction.


6. Retba
Różowe jezioro w Senegalu. Swoją barwę zawdzięcza dunaliella salina, czyli algom, które wytwarzają różowy pigment. Co ciekawe, w porze suchej różowa barwa jest jeszcze intensywniejsza. Jezioro charakteryzuje się dużym zasoleniem, dzięki czemu ludzie mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Lac Retba jest jeziorem płytkim, w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 metry.


7. Sørvágsvatn
Największe jezioro Wysp Owczych. Sørvágsvatn leży na klifowym wybrzeżu wyspy Vágar. Woda z jeziora uchodzi do Oceanu Atlantyckiego 45 metrowym wodospadem. Średnia głębokość jeziora to ok. 27m, a maksymalna dochodzi prawie do 60m.


8. Spotted
Niewielkie słone jezioro w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Charakteryzuje się niesłychanie wysoką zawartością siarczanu magnezu, wapnia, siarczanu sodu oraz kilku innych minerałów np.: srebra i tytanu. Spotted Lake najciekawiej prezentuje się latem, gdy w wyniku wyparowania części wody, na dnie jeziora, tworzy się kilkaset kolorowych „oczek wodnych”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB