Elektrownia wodna na szczycie góry - jeden z siedmiu cudów Czech

2015-03-26 10:08:34 (ost. akt: 2015-03-26 10:14:16)

Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki, jest trzecią co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej.

Elektrownia wodna na szczycie góry - jeden z siedmiu cudów Czech

Autor zdjęcia: Libor Svacek

Górny zbiornik elektrowni powstał po usunięciu wierzchołka góry Mravenečník na wysokości 1350 m. nad poziomem morza. W czasie zwiedzania elektrowni można obejrzeć film o powstaniu tego obiektu oraz podziemną maszynownię, z największą rewersyjną turbiną wodną w Europie. Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu obok centrum informacji turystycznej w Koutach nad Desną.
Źródło: ttg.com.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB