Uroki Toskanii

2015-04-20 10:25:32 (ost. akt: 2015-04-20 12:49:28)
Wzgórza Cortony

Wzgórza Cortony

Autor zdjęcia: Patrick Denker, Wikipedia

Filmy i książki czasem w tak sugestywny sposób przedstawiają miejsce akcji, że odbiorcę niejednokrotnie opanowuje przemożna chęć podróży. Dlatego ostrzegamy przed dziełami zarówno literackimi, jak i kinowymi z fabułą osadzoną w słonecznej Toskanii, a nietrudno na nie trafić – niemal pewne, że się w niej zakochacie i zapragniecie tam pojechać.

Rozległe uprawy winorośli, oblane promieniami wschodzącego słońca, urokliwe miasteczka o wąskich, brukowanych uliczkach, dające upragniony cień gaje oliwne... Toskania przedstawiona choćby w „Ukrytych pragnieniach” Bertolucciego urzeka i zachwyca. Istotnie, ta włoska prowincja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów każdego roku. Położona w środkowych Włoszech, od zachodu graniczy z Morzem Tyrreńskim, a w jej obszar wchodzą także wyspy archipelagu toskańskiego, m.in. słynna Elba, na którą został zesłany Napoleon Bonaparte w 1814 roku. Toskania to w większości teren wyżynny – częścią obejmuje także zachodnie zbocza Apeninów.

Do miast, które warto odwiedzić w Toskanii, zdecydowanie należy jej stolica – Florencja, leżąca u stóp gór. To istna perła renesansu, gdzie można zobaczyć takie zabytki jak Katedra Santa Maria del Fiore czy Baptysterium San Giovanni, najstarszy budynek we Florencji – jego powstanie datuje się na IV-V wiek. Warto wybrać się też do Pizy (gdzie znajdziemy słynna krzywą wieżę), cichej i spokojniej Sieny czy położonej na wzgórzu bajecznej Cortony.

Z czym kojarzy się jednak Toskania przede wszystkim? Ze spokojnym, leniwie płynącym rytmem życia – wydaje się, że czas tu zwolnił. I to chyba jest tutaj najpiękniejsze.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB