Baku: tu kręcono "Przedwiośnie" i Jamesa Bonda

2015-04-23 11:45:56 (ost. akt: 2015-04-23 11:14:01)

Dlaczego warto napisać o Baku, stolicy Azerbejdżanu? Choćby dlatego, że już 12 czerwca 2015 roku odbędą się tu pierwsze Igrzyska Europejskie. Ale nie tylko. To nowoczesna metropolia zwana Paryżem Wschodu z wielowiekową historią.

Słynne Płomienne Wieże

Słynne Płomienne Wieże

Autor zdjęcia: Wikipedia

Nazwa Baku w języku perskim oznacza „uderzenie wiatru”. Związana jest z silnymi północno-zachodnimi wiatrami, które nawiedzają ten obszar.
Przyjemnie jest pospacerować uliczkami średniowiecznego Starego Miasta w Baku, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położone jest ono na niewielkim wzgórzu i otoczone malowniczymi murami obronnymi. Do zabytków, które warto zobaczyć należy Meczet Muhammada z XI wieku zwany „Złamaną Wieżą”. Skąd nazwa? Otóż wiąże się ona z uszkodzeniem, jakie poniósł budynek w 1723 roku w wyniku ostrzału z dział statków floty rosyjskiej. Znajduje się on na Starym Mieście i jednocześnie jest najstarszym zabytkiem architektonicznym w Baku. Według starych opowiadań meczet został zbudowany na miejscu dawnej świątyni ognia. Innym zabytkiem, który należy zobaczyć, jest pałac szachów z XV wieku.
W śródmieściu znajdują się stylowe kamieniczki z przełomu XIX/XX wieku. Niektóre z nich zaprojektowali Polacy, którzy przybyli tu na fali gorączki poszukiwań ropy naftowej. Zresztą duże zasługi w jej wydobyciu miał Witold Zglenicki, który zaprojektował urządzenie do podmorskich wierceń i wydobycia ropy naftowej.
Dziś w Baku nie brakuje eleganckich butików i urokliwych restauracji. Główna ulica Nizami należy do najdroższych na świecie. Mimo, że jest to islamskie miasto, ludzie ubierają się tutaj raczej po europejsku. Do spacerowania nadaje się nadmorski bulwar o długości kilku kilometrów. Prowadzi on do hali widowiskowo-sportowej — Crystal Hall, gdzie w 2012 roku odbył się konkurs Eurowizji.
Jeżeli chodzi o kuchnię, wypada skosztować kawioru. To jedno z największych dóbr miasta leżącego nad Morzem Kaspijskim.
W Baku nie brakuje pięknych, dobrze zagospodarowanych plaż. W oddali widoczne są platformy służące do wydobywania ropy z dna morza. To jest główne bogactwo tego kraju, który w ostatnich latach bardzo się rozwinął.
Nowoczesna twarz miasta to między innymi drapacze chmur. Trzy o nazwie Płomienne Wieże o wysokości niemal 200 metrów w nocy mienią się wieloma kolorami.
Warto wspomnieć, że w Baku kręcono jeden z odcinków filmu o Jamesie Bondzie pt. „Świat to za mało” oraz sceny do filmu "Przedwiośnie".
Do Baku można oczywiście dolecieć samolotem. Lotnisko, które obsługują najważniejsze linie lotnicze położone jest 25 km od miasta. Do Baku z Europy tanimi liniami można dolecieć chociażby z Rygi. Linię tę obsługuje Air Baltic. Jeżeli chodzi o międzynarodowe połączenia kolejowe, do miasta można dojechać m.in. z Lwowa.
Samo miasto ma rozwinięty system komunikacji miejskiej. Funkcjonuje tu metro i gęsta sieć linii autobusowych. To ważne, bowiem miasto jest ogromne, rozciąga się na powierzchni czterokrotnie większej, niż Warszawa.
woj


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB