Wyspa wiecznej wiosny

2015-05-08 09:15:17 (ost. akt: 2015-05-28 13:10:46)
Madera, wschodnie wybrzeże

Madera, wschodnie wybrzeże

Autor zdjęcia: pixabay.com

Bogata historia, niesamowite wulkaniczne krajobrazy, łagodny klimat idealny na piesze wędrówki... a wokół bezkres oceanu. Chcielibyście wybrać się na Maderę?

Portugalscy odkrywcy wyspy nazwali ją Ihra Madeira, czyli Wyspą Drewna lub Zalesioną Wyspą. Istotnie, w archipelagu Madery jej główna wyspa ma najbujniejszą roślinność, w przeciwieństwie do pustynnego krajobrazu pobliskich Ilhas Desertas. Madera powstała w wyniku erupcji jednego z najwyższych wulkanów świata – stąd górzyste ukształtowanie terenu. Większość wulkanicznej formacji spoczywa w wodach Oceanu Atlantyckiego, a wyspa jest jedynie jej fragmentem. Cały archipelag to niezależne politycznie i administracyjnie terytorium należące do Portugalii.

Temperatury na Maderze dzięki ciepłym prądom północnoatlantyckim, sięgają od 14 do 20 stopni Celsjusza w najchłodniejszym okresie (grudzień – kwiecień), w najcieplejszych miesiącach (sierpień – wrzesień) panuje tam od 20 do 26 stopni. Z tego powodu jest nazywana „wyspą wiecznej wiosny”, a taki klimat sprzyja pieszym wycieczkom krajoznawczym.

Madera to istny raj dla piechurów nie tylko ze względu na pogodę, ale też ciekawe miejsca do zwiedzania. Choć wyspa liczy sobie mniej niż 60 km długości i niewiele ponad 20 km szerokości, za każdym zakrętem czeka nas niesamowity krajobraz. W sercu Madery znajdziemy góry, wznoszące się na wysokość 1600-1800 metrów – ich wierzchołki często skąpane są w mlecznej powłoce nisko „zawieszonych” chmur, co zapewnia wspaniałe widoki. Brzegi wyspy są skaliste, pełne stromych zboczy, o które uderzają oceaniczne fale. Właśnie tu znajdują się najwyższe klify świata, sięgające 580 metrów wysokości. Madera to idealne miejsce dla miłośników gór, za to niekoniecznie będzie odpowiadać plażowiczom – klasycznych piaszczystych plaż raczej tu nie znajdziemy, poza jedną, sztucznie zaopatrywaną w złoty piasek Sahary. Plaż nie brakuje za to na sąsiedniej wyspie archipelagu – Porto Santo, należącego do grupy Ilhas Desertas.

Fot. pixabay.com

Stolicą archipelagu Madera jest miasto Funchal, położone na południowym wybrzeżu głównej wyspy. Założone w 1421 roku, jest ważnym punktem komunikacyjnym, portem handlowym i rybackim. Dawną świetność zawdzięczało handlowi cukrem, dziś słynie z doskonałego wina i rzemiosła. Znajdziemy tu też zabytkowe budowle sakralne, muzea i restauracje. Nazwa miasta pochodzi od kopru, który obficie porasta stolicę wyspy.

Madera ze względu na łagodny klimat ma bogatą roślinność. Obfituje zarówno w drzewa owocowe – nie brakuje tu pomarańczy, mango, awokado, fig czy jadalnych kasztanów – jak i rośliny niejadalne, za to cieszące oko tubylców i turystów. Do takich zaliczają się orchidee, hortensje, kamelie, kalie czy strelicje, których różnobarwne skupiska czynią wyspę wiecznej wiosny jeszcze bardziej bajkowym miejscem.

jk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB