Budapeszt tryskający wodą

2015-05-30 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-28 13:30:43)
Kara Mustafa rozkazał budowę łaźni przy moście Erzsébe

Kara Mustafa rozkazał budowę łaźni przy moście Erzsébe

Autor zdjęcia: fot. Wikipedia

Stolica Węgier słynie ze swoich leczniczych źródeł i łaźni. Niektóre z nich działają w Budapeszcie od kilkuset lat.

Węgry słyną z leczniczych źródeł. W Budapeszcie jest ich około 120. Stolica Węgier w 1934 roku otrzymała status ośrodka leczniczego nadawany przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk. Tak duża ilość źródeł termalnych wynika z położenia Budapesztu na terenach powulkanicznych. Dziennie na powierzchnię wydostaje się około 70 mln litrów wody o temperaturze od 24 do 77 stopni Celsjusza. Źródła mają różne właściwości lecznice, wynikające ze składu wody, które mogą być wykorzystywane w kuracji najróżniejszych schorzeń i kontuzji.

Właściwości budapesztańskich term odkryli już Rzymianie, którzy założyli w pobliżu bijącego z pięciu miejsc źródła kolonię o nazwie Aquincum („Pięć źródeł” – aquae quinque). W jej miejscu znajduje się teraz Muzeum Aquincum, znajdujące się na Óbudzie.

Kąpieliska wróciły do łask za panowania tureckiego. Każdy zarządca (bej) Budy budował własną łaźnię. Kara Mustafa rozkazał budowę łaźni przy moście Erzsébet - łaźnia Rudas istnieje w Budapeszcie do dziś. Jej kopuły zwracają uwagę turystów przejeżdżających mostem z Pesztu do Budy. Inną znaną łaźnią jest Kiralyfürdö. Została zbudowana na polecenie króla Macieja Korvina w XV wieku. Była ona połączona siecią korytarzy z komnatami królewskimi.

W zabytkowych łaźniach dalej działają oryginalne urządzenia montowane jeszcze w czasach tureckich.

kraw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB