Owalne piramidy, podwodne muzea i rajskie plaże

2015-07-24 15:43:28 (ost. akt: 2015-07-24 15:48:30)
Owalne piramidy, podwodne muzea i rajskie plaże

Autor zdjęcia: pixabay.com

Cudowne plaże, piękne kurorty czy monumentalne budowle Majów. To wszystko możemy zobaczyć w Meksyku. Jeżeli zdecydujemy się na podróż do tego, wciąż dla Polaków egzotycznego, kraju, na pewno nie pożałujemy wydanych na to pieniędzy.

Meksyk to wciąż dla polskich turystów mało popularny kierunek, przede wszystkim ze względu na ceny przelotów. Okazuje się jednak, że obserwując strony z ofertami last minute, można znaleźć całkiem tanie czarterowe połączenia do kraju Ameryki Północnej. Pokutuje opinia, że to kraj bardzo niebezpieczny, ale to też nie jest do końca prawdą. Jeżeli natrafimy na ciekawą ofertę przelotu do Meksyku, nie ma co się dwa razy nad tym zastanawiać. Meksyk to miejsce magiczne i warte zobaczenia. Od zabytków sprzed wieków, po piękne plaże położone nad oceanem.

Meksyk to państwo położone nad Oceanem Spokojnym. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize. Jego łączna powierzchnia to 1 972 550 km2. To bardzo aktywny sejsmicznie teren i często występują tu trzęsienia ziemi. Ludność Meksyku to Metysi i Indianie wyznania rzymskokatolickiego. Oficjalnym językiem jest hiszpański, a w użyciu są także nahuatl i inne języki indiańskie. Obowiązującą walutą jest peso.

Jeżeli zdecydujemy się na podroż do Meksyku, warto w swoich planach uwzględnić kilka niezwykle ciekawych miejsc w tym egzotycznym kraju.

Zacatecas to miasto w środkowej części Meksyku, położone na Wyżynie Meksykańskiej. Wyróżnia się kolonialną architekturą - kamienne kolorowe domy są nie lada gratką dla każdego turysty. W 1993 roku historyczne centrum Zacatecas wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Baluarte jest to najwyżej zawieszony most na świecie. Spacerujący nim poruszają się na wysokości Wieży Eiffla. Most został otwarty w 2012 roku, a jego budowa trwała zaledwie cztery lata. Dzięki tej konstrukcji czas przejazdu pomiędzy miastami Concordia w prowincji Sinaloa i Pueblo Nuevo w Durango został skrócony do 6 godzin.
Budowa mostu kosztowała 145 milionów dolarów.

Uxmal to położone na Półwyspie Jukatan ruiny miasta Majów. To prekolumbijskie miasto założone prawdopodobnie pomiędzy 987 a 1007 rokiem. Obok Chichén Itzá i Mayapan Uxmal należało do głównych miast-państw Majów w okresie Nowego Państwa. Można zobaczyć tam jedną z najdziwniejszych piramid świata. Co ciekawe, wybudowana została na podstawie owalnej, a nie prostokątnej. To, co wyróżnia piramidę w Uxmal, to także fakt, że na jej szczycie znajdują się aż trzy dostępne świątynie.

Kukulkana, nazywana również Świątynią Zamkiem, to przykład typowej piramidy, zbudowanej przez zamieszkających te tereny Majów. Od piramid egipskich różniły się one przede wszystkim wierzchołkiem. Te znane z Egiptu są ostro zakończone, zaś piramidy Majów posiadają ściętą górną część. Na szczycie odbywały się właśnie najważniejsze ceremonie religijne. Na plac Kukulkana z czterech stron prowadzą schody mające po 365 stopni. Liczba ta miała symbolizować ilość dni astronomicznych roku.

U wybrzeży meksykańskiego miasta Cancun znajduje się największe podwodne muzeum. Na dnie Morza Karaibskiego zatopiono kilkaset rzeźb. Mają one zwrócić uwagę na ochronę raf koralowych. Podwodne muzeum można zwiedzać oczywiście nurkując, a jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wskoczyć do wody — to pozostaje nam zwiedzanie statkiem z przeszklonym dnem.

Oczywiście Meksyk to nie tylko zabytki, ale przede wszystkim piękne kurorty i rajskie plaże czekające na turystów z całego świata. Dlatego warto przekonać się do wyprawy w te rejony, które okazują się nie tak dzikie, jak wszystkim się wydaje. A ze względu na stałe wysokie temperatury Meksyk może być kierunkiem turystycznym na każdą porę roku.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB