Miasto emigrantów, naukowców, studentów i mini morrisa

2015-08-14 13:39:08 (ost. akt: 2015-08-19 09:00:40)
Miasto emigrantów, naukowców, studentów i mini morrisa

Autor zdjęcia: fotolia

Oksford wielkością i strukturą społeczną bardzo przypomina Olsztyn. Jest to z jednej strony bardzo duży ośrodek akademicki i naukowy, a z drugiej funkcjonuje tam duża fabryka produkująca samochody osobowe.

Oksford to po Londynie jedno z najbardziej znanych miast Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze miasto akademickie miasto na świecie ma tylko 155 tysięcy mieszkańców. Oksford przypomina trochę swoją strukturą Olsztyn. Z jednej strony funkcjonują tam duże uczelnie wyższe, które ściągają do stolicy hrabstwa młodych ludzi z całego świata. Z drugiej strony jest to miasto przemysłowe, którego największym zakładem jest fabryka produkująca kultowe mini. Ogromny zakład przemysłowy obecnie jest częścią koncernu bmw. Na obrzeżach stolicy hrabstwa działa również największy magazyn w Wielkiej Brytanii i drugi największy w Europie.

Na ulicach Oksfordu możemy spotkać ludzi pochodzących z całego świata. Część z nich przyjechała uczyć się na jednej z uczelni wyższych. Część przyjechała tu natomiast do pracy. Miejscem, gdzie można spotkać obydwie grupy, jest dzielnica Cowley. Jest to z jednej strony dzielnica przemysłowa, a z drugiej centrum imprezowe Oxfordu. W latach 80. XX wieku do klubów na Cowley Road przyjeżdżali mieszkańcy położonego około 100 kilometrów od Oksfordu Londynu. To właśnie na Cowley swoją karierę zaczynał popularny alternatywny zespół Radiohead, pochodzący Abingdon pod Oksfordem.

Na Cowley co roku w lipcu odbywa się Cowley Road Carnival. Na jeden dzień zamykana jest główna ulica dzielnicy, a przed domami wystawiane są stragany, w oknach grają didżeje. To wielkie świeto wszystkich mieszkańców tej dzielnicy, bez względu na pochodzenie i status społeczny. Można usłyszeć sambę, hip hop, muzykę arabską, reggae, drum and base czy inne rodzaje muzyki elektronicznej.

W Oksfordzie mieszkał do końca swoich dni znany polski filozof Leszek Kołakowski, który przez prawie 20 lat był związany z Uniwersytetem Oksfordzkim. Kolejnym znanym Polakiem związanym z miastem położonym nad Tamizą był Radek Sikorski. W Anglii studiował w Pembroke College Uniwersytetu w Oksfordzie.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB