Olsztyńscy nauczyciele seniorzy na turystycznym szlaku brzegiem Bałtyku

2015-10-01 15:27:24 (ost. akt: 2015-10-27 14:59:45)
Dworzec kolejki wąskotorowej w Trzęsaczu

Dworzec kolejki wąskotorowej w Trzęsaczu

Autor zdjęcia: Zbigniew Bielewicz

Sekcja emerytów ZNP w Olsztynie zorganizowała we wrześniu 11-dniowy wyjazd turystyczny brzegiem Bałtyku. Jak mówi Zofia Frudko, przewodnicząca tego zespołu, trasa podzielona była na jednodniowe wycieczki autokarem z bazy w Trzęsaczu-Rewalu.

Program obejmował zwiedzanie najciekawszych okolic na turystycznej mapie Pomorza.

Legenda o Zielenicy


W Trzęsaczu morze zagarnęło kiedyś 2 km nadmorskiej plaży, o czym zaświadcza zachowany szkielet ściany kościoła z XIII wieku. Związana z tym legenda o Zielenicy, córce króla Bałtyku powiada, że dawno temu zaplątała się ona w sieci rybaków, a wyłowiona nie zniosła niewoli, spoczywając na przykościelnym cmentarzu. Od tego czasu ogromne fale atakowały brzeg klifu, póki Zielenicy nie pochłonęło morze.

Głaz Krzywoustego


W Kamieniu Pomorskim przy wyspie Chrząszczewskiej leży olbrzymi głaz, wystający 3 m nad wodą, z którego w roku 1121 Bolesław Krzywousty miał oglądać paradę floty pomorskiej. Z tarasu widokowego na wyspie Wolin rozciąga się panorama Zalewu Szczecińskiego, z widokiem na 44 wyspy i kanały w delcie Świny.

Zabawa w rekruta


U ujścia rzeki Prusacy zbudowali (1818) kamienny falochron na potrzeby fortecy morskiej w Świnoujściu, o czym przypomina odsłonięta w 2013 r. tablica pamiątkowa. W tej części portu trwa budowa terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Na placu budowy pracuje tysiąc osób. W sąsiedztwie potężnych zbiorników gazu znajduje się najstarsza latarnia morska w Polsce (1857), dostępna do zwiedzania od 2000 r. W forcie Gerharda, w dawnej części twierdzy, lekcję pruskiej musztry daje podoficer w uniformie z tamtej epoki, nakłaniając wycieczki do zabawy w rekruta.

Proszę posiedzieć przy mnie


Szczecin - to zamek książąt pomorskich, taras widokowy nad Odrą, Bazylika archikatedralna św. Jakuba (1187), Pomnik Czynu Polaków w parku im. Kasprowicza (1979), biały budynek szczecińskiej Filharmonii i niezwykły Cmentarz Centralny z 1900 roku.
Ta wyjątkowa nekropolia ma charakter parkowo-ogrodowy z bogatym drzewostanem, wzorowana jest na podobnych obiektach w Hamburgu i Wiedniu. Wedle statystyki jest tu pochowanych ok. 300 tys. osób. Pośród zachowanych grobów zwraca uwagę ten z napisem:
Śp. Maria Broniewicz w wieku 18 lat zm. 1939 r. śmiercią tragiczną. Przechodzących proszę, posiedzieć trochę przy mnie.

Gród nad Iną


Wizytówką Stargardu Szczecińskiego jest Kościół Mariacki, Brama Młyńska nad rzeką Iną, średniowieczny kamień pokutny przy wjeździe w obręb Starego Miasta. Od 1 stycznia 2016 miasto skraca adres; wykreśla drugi człon nazwy Szczeciński.

Pozdrowienia od Ciotki


Znakiem rozpoznawczym Połczyna Zdroju na początku XX wieku była pocztówka z podobizną starszej pani w kapeluszu, z parasolką i wachlarzem w ręku z podpisem "Pozdrowienia od Ciotki". W czasie tegorocznych dni miasta urządzono konkurs na wykreowanie ciotki w stylu retro. Spośród 5 kandydatek wygrała p. Anna Sołowiej, której portret ma być umieszczony na nowych kartach pocztowych.

Borne Sulinowo


Dawny poligon niemiecki Gross Born (rozległy na obszarze 18,5 tys. hektarów) znajdował się do 1992 roku pod władzą wojsk Federacji Rosyjskiej. Wraz z wyjazdem ostatniego oddziału nazwa miejscowości wróciła na turystyczne mapy, wyzbywając się ściśle tajnej ochrony. Po dawnych mieszkańcach: oficerach i ich rodzinach zostały domy w cieniu drzew, willa gen. Dubynina, ostatniego komendanta tajnego ośrodka, oraz cmentarz wojskowo-cywilny. Wśród 344 grobów, na 146 tabliczkach widnieje podpis: "Nieznany"

Olsztyńska grupa nauczycieli seniorów odwiedziła w ostatnich latach: Karkonosze, Bieszczady, Dolny Śląsk, Zakopane, Krynicę górską, Karpacz. W kwietniu po raz 10. seniorzy wypoczywali w domu ZNP "Delfin" w Ustce, gdzie wybierają się corocznie na Sylwestra i powitanie nowego roku.

Zbigniew Bielewicz


Na mapie oznaczyliśmy niektóre miejscowości na trasie wycieczki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB