Euro w mieście Sławomira Mrożka

2016-01-22 15:41:44 (ost. akt: 2016-01-22 15:44:43)
Euro w mieście Sławomira Mrożka

Autor zdjęcia: Wikipedia

W czerwcu Europa oszaleje na punkcie piłki nożnej. Meczem między Francją a Rumunią zainauguruje Euro 2016. Zapraszamy do turystycznego przewodnika po miastach gospodarza największej europejskiej imprezy sportowej.

Mecze Euro 2016 rozgrywane będą w Lyonie, Lens, Lille, Paryżu, podparyskim Saint Denis, Nicei, Marsylii, Bordeaux, Tuluzie i Saint-Étienne. Polacy będą rozgrywać swoje spotkania grupowe w Nicei, Saint Denis i w Marsylii. Oprócz emocji piłkarskich na kibiców będą czekały również inne atrakcje. Warto wykorzystać swój pobyt we Francji na zwiedzanie miast gospodarza Euro 2016. Zaczniemy od pierwszego miasta, w którym Polacy zagrają mecz z Irlandią Północną.

Nicea to miasto położone nad Morzem Śródziemnym. Zamieszkuje je około 360 tys. mieszkańców. Nicea jest znanym francuskim kurortem, który musi się pojawić na trasie turystów zwiedzających Lazurowe Wybrzeże. Właśnie tu ostatnie lata swojego życia spędził znany polski literat Sławomir Mrożek. Trudno się dziwić, ponieważ niełatwo znaleźć lepsze miasto do życia w Europie. Niemal przez cały rok jest tam pogoda prawie idealna. Lata są bardzo ciepłe, a nawet upalne, a zimy bardzo łagodne, rzadko zdarzają się gwałtowne zmiany pogody. Jest to idealna baza wypadowa do zwiedzania całego Lazurowego Wybrzeża, dlatego też warto po meczu naszych piłkarzy zostać parę dni dłużej nad brzegiem Morza Śródziemnego. Oczywiście o ile nie jedziemy na kolejne mecze.
W samej Nicei na pewno trzeba odwiedzić Wzgórze Zamkowe, które góruje nad miastem. W IV w. p.n.e. istniała dokładnie w tym miejscu grecka osada Nikaia, a w IX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o katedrze. W czasach średniowiecznych to właśnie tam było centrum Nicei. Zamek, który znajdował się na wzniesieniu, został zniszczony w 1706 roku z polecenia Ludwika XIV. Później na wzgórzu powstał park i cmentarz. Ze Wzgórza Zamkowego roztacza się piękny widok na miasto. Na wzgórze można się dostać na kilka sposobów. Warto wybrać się tam Promenadą Anglików lub... windą, która została wybudowana w miejscu studni zaopatrującej dawny zamek w wodę.

Jeżeli lubimy atrakcje muzealne, to warto jest odwiedzić pałac Lascaris, który znajduje się na starym mieście. Była to budowla zamieszkała przez rodzinę Lascaris-Vintimille. Zwiedzanie pałacu jest darmowe, dlatego warto uwzględnić go w planach swojej wycieczki, kiedy opadną już sportowe emocje. Podczas zwiedzania można zobaczyć kolekcję historycznych instrumentów muzycznych. Same pomieszczenia są przepięknie zdobione, dzięki temu możemy zobaczyć, jak żyła francuska arystokracja. kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB