Jeleń, Obraniak i De Gaulle

2016-02-05 09:41:39 (ost. akt: 2016-02-05 09:44:44)
Jeleń, Obraniak i De Gaulle

Autor zdjęcia: Wikipedia

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Największy europejski turniej sportowy odbędzie się latem we Francji. Wśród uczestników nie zabraknie polskiej reprezentacji z najlepszym środkowym napastnikiem świata Robertem Lewandowskim.

Dwa tygodnie temu przedstawiliśmy atrakcje turystyczne Nicei, jednego z miast goszczących najlepszych europejskich piłkarzy. Teraz przyszedł czas na Lille. Kibice na pewno będą pod wrażeniem ultranowoczesnego stadionu wybudowanego specjalnie tę imprezę. Stade Pierre-Mauroy został oddany do użytku w 2012 roku. Obiekt mogący pomieścić ponad 50 tys. kibiców jest domem byłego mistrza Francji w piłce nożnej OSC Lille, w którym grali byli reprezentanci Polski Ludovic Obraniak i Ireneusz Jeleń. Ciekawostką jest to, że piłkarska arena gościła w ubiegłym roku mecze koszykarskie w trakcie mistrzostw odbywających się między innymi we Francji.

Oczywiście Lille to nie tylko piękny stadion piłkarski, ale również ciekawe zabytki warte zobaczenia w trakcie pobytu w tym mieście. Lille ma około 220 tysięcy mieszkańców, ale wraz z otaczającymi je miasteczkami tworzy dwumilionową aglomerację. Jedną z największych we Francji. Nazwa Lille pochodzi od twierdzy władcy Flandrii, która otoczona była wodą. Lille początkowo było... wyspą. Cały region przez wieki zmieniał przynależność państwową — od Belgii po Hiszpanię. Do Francji został przyłączony w XVII wieku. Miasto bardzo ucierpiało w XX wieku w wyniku obu wojen światowych, ale spora część zabytkowych budowli tego miasta o ponad tysiącletniej tradycji, przetrwała do dzisiaj. Podczas zwiedzania na pewno powinniśmy zobaczyć Plac Generała De Gaulle, przy którym stoją piękne kamienice pochodzące z XVII wieku. Część budynków pochodzi nawet z XV wieku! Nazwa placu nie jest przypadkowa, ponieważ słynny przywódca powojennej Francji urodził się właśnie w Lille. Przy placu imienia francuskiego męża stanu możemy zobaczyć jeszcze takie atrakcje jak: budynek Starej Giełdy z widoczną w tle wieżą Beffroi oraz budynkiem Opery. Kolejnym interesującym zabytkiem jest budynek Izby Przemysłowo-Handlowej właśnie z wieżą Beffroi, którego fasada nocą jest bardzo ciekawie podświetlona. W Lille znajduje się największe muzeum sztuki we Francji poza Paryżem, w którym zgromadzone są dzieła takich twórców jak: Rubens, Van Dyck, Goja, Delacroix, Raphael.

kraw


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB