Nauczyciele seniorzy zwiedzali Lubelszczyznę i Roztocze Lubelskie

2016-10-26 14:08:26 (ost. akt: 2016-10-26 14:11:27)
Zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie

Zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie

Autor zdjęcia: Zbigniew Bielewicz

Lublin, Zamość, Puławy, Kazimierz Dolny, Chełm, Hrubieszów, Nałęczów, Horyniec Zdrój, Bełżec, Krasnobród - 2350 km podróży autokarem w ciągu 10 dni zwiedzania Roztocza lubelskiego, przedstawianego w przewodnikach jako "najbardziej nasłonecznionego regionu aromatycznych sosnowych lasów, gdzie cisza, spokój, oddech".

Turystycznej wyprawie 48-osobowej grupie emerytowanych nauczycieli przewodziła p. Zofia Frudko z olsztyńskiego Oddziału ZNP. Najpierw było 3-dniowe zwiedzanie Lublina z noclegiem w jednym z akademików UMCS. Potem 6-dniowy pobyt w ośrodku "Pszczeliniec" w Krasnoborze z rozjazdami po Roztoczu.

Do najczęściej odwiedzanych miejsc na Lubelszczyźnie i Roztoczu należą m.in: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z galerią "sztuki socrealizmu" z lat 1949-55; rezydencja Czartoryskich w Puławach, Poleski Park Krajobrazowy w Urszulinie, podziemia zabytkowej kopalni kredy w Chełmie, rezerwat "Nad Tanwią", zabytkowe cerkwie: św. Mikołaja w Hrebennem (postawiona w 1685 roku) i św. Praksedy w Radrużu k/Lubartowa.
Położona w głębi lasów janowskich wieś Momoty była w październiku 1939 roku miejscem ostatniej bitwy oddziałów Wojska Polskiego z armią sowiecką i Niemcami.
Zbigniew Bielewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB