Do Żywca nie tylko na piwo

2011-08-05 13:27:32 (ost. akt: 2011-08-05 13:38:20)

Większości z nas Żywiec kojarzy się przede wszystkim z piwem. Miasto to ma jednak wiele innych atrakcji. Położone w Kotlinie Żywieckiej przyciąga wieloma zabytkami i festiwalami, a także walorami rekreacyjnymi pobliskiego Jeziora Żywieckiego.

Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z XV wieku

Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z XV wieku

Autor zdjęcia: Wikipedia

Najcenniejsze zabytki znajdują się w pobliżu centrum, dlatego podczas jednego spaceru można zwiedzić katedrę Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz zabytkowy park, w którym kryją się stary zamek i pałac. Katedra pochodzi z XV w. i jest jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli sakralnych w Polsce.


W stylu angielskimPo wyjściu z kościoła warto wybrać się na spacer do zabytkowego parku ze starodrzewiem i szerokimi alejami, który rozciąga się wzdłuż starego zamku i pałacu. Założony w XVIII w. park był początkowo urządzony w stylu francuskim, później przekształcono go w krajobrazowy park w angielskim stylu. Warto przejść kamiennymi mostkami na wysepkę, na której stoi domek chiński z XVIII w. Całości dopełniają pływające w stawie kaczki i kolorowe ryby oraz mało płochliwe wiewiórki, które przy odrobinie cierpliwości można nakarmić z ręki.

Koncerty w sali balowejZnajdujący się w parku stary zamek, wybudowano na przełomie XIV i XV w. w stylu renesansowym, ale wraz z upływem stuleci budowla była wielokrotnie przebudowywana. Zabytek jest obecnie gruntownie odnowiony i świetnie się prezentuje. W murach budowli ma swoją siedzibę Muzeum Miejskie, a w zamkowych zabudowaniach znajdziemy też stadninę koni i kucyków.
Oprócz starego zamku, w Żywcu możemy podziwiać też nowy zamek — klasycystyczny parterowy pałac z XVIII w., który swój obecny wygląd zawdzięcza Habsburgom. Elewację budynku zdobi malowidło przedstawiające legendę o św. Hubercie. W części pomieszczeń znajduje się obecnie szkoła leśna, a w lustrzanej sali balowej odbywają się kameralne koncerty.

Na ludowo, na sportowoCo roku na przełomie lipca i sierpnia na żywieckim rynku odbywa się Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Dla odwiedzających miasto to świetna okazja, by poznać miejscową tradycję, kulturę, wyroby sztuki ludowej czy potrawy kuchni regionalnej.
Nieopodal Żywca rozciąga się przepięknie położone Jezioro Żywieckie. Obszar wokół jeziora to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych Beskidu Małego i Żywieckiego. Świetnie zagospodarowane brzegi, piesze i rowerowe trasy turystyczne i urocze kąpieliska przyciągają tłumy miłośników wypoczynku nad wodą. Jezioro jest prawdziwym rajem dla wodniaków — są tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów.
Anna BanaszkiewiczWarto zobaczyć:
• rynek z ratuszem i wybudowaną w stylu gotyckim dzwonnicę
• stylowe kamieniczki
• kościół katedralny NMP
• stary zamek
• nowy zamek
• zabytkowy park ze starodrzewiem
• Muzeum Browaru Żywiec, gdzie można uczestniczyć w warzeniu piwa
• Muzeum „Stary Zamek“.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB