Hajfa - Gwiazda Morza na Karmelu

2011-08-23 11:24:16 (ost. akt: 2011-08-23 11:37:44)

Hajfa jest naturalnym portem Izraela na Morzu Śródziemnym. Wielu turystów właśnie tutaj stawia swoje pierwsze kroki na izraelskiej ziemi. Do miasta można przypłynąć promem lub statkiem z Cypru albo z Grecji.

Przykryta złotą kopułą Mauzoleum Baba w Hajfie jest główną świątynią bahaizmu

Przykryta złotą kopułą Mauzoleum Baba w Hajfie jest główną świątynią bahaizmu

Autor zdjęcia: Szymon Celiński

Obecnie port w Hajfie jest największym portem morskim kraju, co zawdzięcza swojemu doskonałemu położeniu. Rozwojowi miasta w przeszłości sprzyjała linia kolejowa łącząca Damaszek z Medyną, dzięki której rozrastał się też port.


Port dla biednych, Karmel dla bogatych


Miasto można podzielić na trzy części — najniższa dzielnica portowa jest najbiedniejsza, najzamożniejsi mieszkańcy miasta swoje rezydencje zbudowali wysoko, na zboczach góry Karmel. Na górze wybudowano miasteczko uniwersyteckie. Działa tu założony w 1963 roku uniwersytet oraz Izraelski Instytut Technologii (Technion). Powstały w 1924 roku instytut był pierwszą wyższą szkołą w Palestynie, a jego pierwszym rektorem był Albert Einstein. Na terenie miasteczka uniwersyteckiego znajduje się 25-piętrowa wieża Eskhol, z której szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta i okolicy. Na samym szczycie góry Karmel znajduje się słynny klasztor karmelitów Stella Maris (Gwiazda Morza).

Perskie ogrody
i złota kopuła


Jedną z największych atrakcji turystycznych jest położone niemal w centrum miasta Mauzoleum Baba, główna świątynia bahaizmu. Hajfa jest światowym centrum bahaizmu, religii wyznawanej przez 4 miliony ludzi na świecie. Ich wierzenia oparte są na naukach szyitów, którzy szczątki swojego przywódcy przywieźli do Hajfy i złożyli w wybudowanej w 1953 roku świątyni. Położona na zboczu góry, przykryta złotą kopułą świątynia otoczona jest przepięknymi, starannie wypielęgnowanymi ogrodami — 9 tarasów położonych jest pod świątynią, a kolejne 9 ponad nią. Ogrody przyciągają wszystkich turystów odwiedzających miasto. Wstęp do nich jest bezpłatny, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ubraniu — zabronione są krótkie spodenki i odsłonięte ramiona.


Dla plażowiczów i aktywnych turystów


W ciągu ostatnich kilku lat Hajfa stała się niezwykle atrakcyjna turystycznie. Miasto jest wyjątkowo spokojne i czyste, a jego dużym atutem są rozległe piaszczyste plaże i niezapomniane widoki. Wzdłuż plaż znajdują się promenady z kafejkami, restauracjami i specjalnymi placami zabaw dla dzieci. Wejścia na plaże są bezpłatne i można bawić się na nich przez całe noce. Ciepłe wody Zatoki Hajfy to też idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, a na niedalekiej rafie stworzono park podwodny.
Anna Banaszkiewicz
Ciekawostki:
ramka
• Hajfa jest trzecim co do wielkości miastem Izraela, ważnym ośrodkiem zarówno przemysłowym jak i kulturalnym. To tutaj w latach pięćdziesiątych XX wieku powstał pierwszy teatr w kraju, który działa do tej pory.

• W mieście jest też 29 sal kinowych, a co roku jest tu organizowany Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie.

• Na zwiedzających czeka w mieście wiele muzeów, m.in.: Muzeum Sztuki Japońskiej Tikotin, Muzeum Prehistorii, Muzeum Archeologiczne Dagon, Muzeum Tajnej Imigracji czy Muzeum Morskie.

• Naprzeciwko Muzeum Morskiego znajduje się jedno z najświętszych miejsc w Izraelu — Grota Eliasza.

• Po zwiedzeniu groty można wybrać się na przejażdżkę kolejką linową, która wjeżdża na sam szczyt góry Karmel. Jest to jedyna kolejka linowa w kraju, która działa na zasadzie grawitacji. Na górze Karmel znajduje się ogród botaniczny i zoologiczny.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB