Pretoria; kolory nie tylko czarno-białe

2011-09-10 13:23:57 (ost. akt: 2011-09-10 13:31:02)

Pretoria, stolica Republiki Południowej Afryki, została założona w 1855 roku przez Marthinusa Pretoriusa, lidera Voortrekker, grupy europejskich (głównie holenderskich) osadników w tej części Afryki, którzy przybyli w XVII i XVIII wieku.

Pretoria; kolory nie tylko czarno-białe

Autor zdjęcia: Wikipedia

Jak łatwo się domyślić, nazwa miasta pochodzi od nazwiska jego założyciela. Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, aby zmienić nazwę miasta na Tshwane (funkcjonuje ona obok oficjalnej). Sprzeciwiła się temu jednak biała część mieszkańców. Po burzliwej debacie publicznej w 2010 roku, dotychczasowa nazwa się jednak utrzymała. Niewykluczone jednak, że w przyszłości Pretoria pod naciskiem zwolenników odcięcia się od historii kolonizacyjnej, przestanie "istnieć".

Pogmatwanie z pomieszaniem


Najlepiej wybrać się na zwiedzanie Pretorii między wrześniem a kwietniem. W tych miesiącach jest tu bowiem najcieplej, a podczas europejskiego lata w Pretorii temperatury spadają do ok. plus 5 st. C.
Do zobaczenia jest natomiast wiele. Miasto poprzez lata mieszaniny etnicznej i różnych wpływów kulturowych, wyrobiło bardzo oryginalny styl architektonicznym. Można tutaj spotkać bardzo bogaty przekrój historyczny: od brytyjskiej architektury kolonialnej do Art Deco z dodatkiem unikalnych południowoafrykańskich elementów.
Takim ciekawym i jednocześnie jednym z najważniejszych w mieście przykładów mieszanki stylów są Budynki Unii. Te szerokie na 100 i długie na 285 metrów zabudowania służą aktualnie jako siedziba południowoafrykańskiego rządu, a jednocześnie oficjalne zaplecze urzędowe prezydenta republiki.

Plac nie do ominięcia


Styl architektoniczny tego miejsca określa się jako neoklasycyzm włoskiego renesansu, połączony z elementami holenderskiego Cape Dutch oraz detalami angielskich budowli z czasów Edwarda VII. Poza wymiarem architektonicznym budynek zapisał się też na zawsze w historii RPA jako miejsce zaprzysiężenia pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta kraju — Nelsona Mandeli w 1994 roku.

Będąc w tym afrykańskim mieście prędzej czy później trafi się na Plac Kościelny, czyli historyczne centrum. Ważnym elementem tego miejsca jest statua Paula Krugera, jednego z prominentnych przywódców Afrykanerów oraz piątego prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej (istniała od 1852 do 1902 r.). Natomiast wokół Placu znajduje się kilka ważnych dla miasta i godnych uwagi budynków, m.in. Pałac Sprawiedliwości, Stary Teatr oraz Ou Raadsaal, czyli dawny budynek parlamentu.
Będąc w Pretorii nie można przegapić Pomnika Voortrekker (na zdjęciu obok). Wzniesiono go dla uczczenia uczestników Wielkiego Treku, czyli migracji Burów ze względu na polityczną dyskryminacje pod panowaniem Brytyjczyków.
Krzysztof Bieniek

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB