Monachium: miasto zabytków i ... piwa

2011-09-16 12:29:45 (ost. akt: 2011-11-07 14:01:38)

Monachium, stolica Bawarii, to trzecie co do wielkości miasto Niemiec. Leży nad rzeką Izerą, liczy ok. 1,3 miliona mieszkańców i chlubi się ponadtysiącletnią historią.

Nad miastem góruje Katedra Najświętszej Marii Panny

Nad miastem góruje Katedra Najświętszej Marii Panny

Autor zdjęcia: Wikipedia

Oficjalnie miasto liczy swój początek od 1158 roku — taką najwcześniejszą datę znaleziono w dokumentach pisanych na temat osadnictwa w tym miejscu. Wielce prawdopodobne jest jednak, że pierwsze zalążki dzisiejszego Monachium istniały znacznie wcześniej. Wiadomo na przykład, że pierwsze budowle sakralne powstały w tym miejscu już w VIII wieku. Obecnie Monachium należy do najbogatszych i najbardziej bezpiecznych niemieckich metropolii, chociaż w przeszłości bywało z tym różnie. Na przykład w 1972 roku, podczas letniej olimpiady, miała tu miejsce masakra dokonana przez terrorystów na izraelskich sportowcach.


Kościoły i place


Zwiedzanie Monachium jest bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ, w przeciwieństwie do wielu innych większych niemieckich miast, podczas odbudowywania ze zniszczeń II wojny światowej, zachowano tutaj oryginalny układ ulic jeszcze sprzed 1939 roku. Ważnym i ciekawym miejscem jest Marienplatz. Ten przestronny skwer znajduje się w samym centrum miasta, a jego dwa główne zabytki to Stary oraz Nowy Miejski Ratusz. W pobliżu placu znajduje się najstarsza świątynia miasta — kościół św. Piotra. Pierwsze budowle sakralne pojawiły się w tym miejscu już w VIII wieku, czyli na wiele lat przed oficjalnym posadowieniem miasta. Na tutejszym, niewielkim wzgórzu znajdowało się wówczas monasterium. Jednak najbardziej znanym kościołem w Monachium jest Katedra Najświętszej Marii Panny pochodząca z XV wieku. Wybudowana z cegły, posiada dwie wieże zwieńczone miedzianymi kopułami, które górują nad miastem. Frauenkirche (inna nazwa świątyni) został zbudowany w okresie późnego gotyku. Budynki tego okresu wyróżniają się znacznie prostszą budową i ubogą ornamentyką.
Ulice i architektura Centrum Monachium z jego przedmieściami łączą cztery Ulice Królewskie, których układ datuje się na XIX wiek. Nie są wprawdzie ważnymi arteriami komunikacyjnymi, ale za to mają duże znaczenie historyczno-turystyczne. Jedna z nich to Ludwigstrasse — zaczyna się na znanym miejskim placu Odeonsplatz i biegnie z północy na południe. Przechadzając się po niej z pewnością należy przyjrzeć się bliżej budynkom Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana, kościołowi św. Ludwika oraz zajrzeć do Bawarskiej Biblioteki Związkowej. Bardzo interesująca jest cała południowa część Ludwigstrasse z budynkami w stylu włoskiego renesansu. Zabytkowym i ważnym do dzisiaj budynkiem jest Nationaltheater. Pierwszy teatr działał tu już w 1818 roku. Niestety, pięć lat później budynek strawił pożar. Mieszkańcy nie poddali się, wybudowali w tym samym miejscu kolejny teatr. Jednak i ten budynek nie przetrwał — został zburzony w czasie II wojny światowej. Po raz kolejny teatr odbudowano. Otwarcie odbyło się w 1963 roku, a w czasie uroczystości wykonano „Śpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera.
Monachium znane jest szeroko w świecie z Oktoberfest, czyli największego na świecie święta piwa. Święto ma tradycję już 200-letnią, wbrew nazwie rozpoczyna się we wrześniu, ale nigdy w pierwszej połowie miesiąca. Imprezy trwają do trzech tygodni, więc najczęściej kończą się na początku października. Oktoberfest organizowany jest na podmiejskich terenach, tzw. Theresienwiese ("Błonia Teresy"). Jest to głównie biesiada piwna, ale także wielki festyn ludowy, zabawa w wybudowanym specjalnie obok hal biesiadnych wesołym miasteczku. Zanim biesiadnicy zasiądą do stołów, odbywa się ceremonia przejazdu barwnego festynowego korowodu przez miasto i tradycyjne odszpuntowanie pierwszej beczki. Zaszczyt ten przypada burmistrzowi Monachium, a obserwatorzy skrupulatnie liczą, po ilu uderzeniach popłynie piwo. Rekord - to dwa uderzenia.
Same hale są imponujące. Jest ich kilkanaście, największe mieszczą do 10 tysięcy biesiadników. W każdej serwuje się tylko jeden gatunek piwa. Kelnerzy i kelnerki uwijają się między stołami, niosąc nawet po 10 litrowych kufli. Podają też dania gorące; wybór jest skromny, o ile pamiętam, podczas naszej bytności przed kilkoma laty mogliśmy wybierać pomiędzy sznyclem wołowym i drobiowym. Za to dania pojawiają się na stole błyskawicznie, co wydaje się wręcz magiczną sztuką, zważywszy nieprawdopodobną liczbę biesiadników i ogromny ścisk przy i wokół stolików. Kufel piwa kosztuje ok. 8 euro.
Co roku monachijski festyn piwny odwiedza 5 - 6 milionów osób. W tym roku Oktoberfest odbywa się w dniach 18 września - 3 października.
Krzysztof Bieniek, Adam Bartnikowski

Warto zwiedzić:
• Trzy dawne bramy miejskie: Isartor, Sendlinger Tor i Karlstor, będące pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach miejskich. • Katedra Najświętszej Marii Panny z XV wieku. Wybudowana z cegły, posiada dwie wieże zwieńczone miedzianymi kopułami. • Kościół św. Piotra jest najstarszym kościołem w Monachium (XII w.) • Kościół Ducha Świętego, pierwotnie gotycki, przebudowany w stylu barokowym (1724-1730). • Kościół św. Michała, późnorenesansowy. • Kościół św. Jana Nepomucena (1733-1738). • Kościół Teatynów, barokowy z XVII wieku. • Kościół Świętej Trójcy, barokowy, z początków XVIII w. • Bürgersaal — dwukondygnacyjny, barokowy kościół z początków XVIII w., z wnętrzem w stylu rokokowym.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB