Znikające wyspy

2011-11-07 12:21:39 (ost. akt: 2011-11-07 12:33:31)

Na świecie jest dużo pięknych plaż, wysepek zagubionych wśród mórz, które wydają się rajem na ziemi. Niestety, niektóre spośród tych plaż oraz rajskich wysp mogą niebawem zniknąć z powierzchni Ziemi.

Znikające wyspy
Wyspy Salomona (Solomon Islands) znajdują się w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Państwo Wysp Salomona wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego m.in. atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef. Wyspy Salomona są rajem dla nurków, podziwiających tutaj rafy koralowe, rajskie laguny i podwodne wulkany. Jednak postępująca erozja wybrzeża podnosi poziom wody, a cyklony i powodzie powodują, że ten kraj w Oceanii powoli znika z powierzchni Ziemi.

Wyspy Cooka są samorządną monarchią parlamentarną, pozostającą w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią i obejmują grupę wysp o tej samej nazwie. Wyspy Cooka znajdują się na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji. Ten raj na ziemi zamieszkują głównie Polinezyjczycy, a państwo odwiedza ponad 30 tysięcy turystów rocznie. Niestety, sztormy, powodzie i podnoszenie się poziomu morza mogą przełamać znajdujące się tutaj rafy koralowe. Jeśli to nastąpi, wyspy przestaną istnieć.Republika Kiribati na Oceanie Spokojnym to 33 wyspy koralowe, rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika. Są to wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba. Nazwa Kiribati (wymawiana kiribas) to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa głównej grupy wysp — Wysp Gilberta. Na Kiribati dawniej roiło się od orzechów kokosowych, ale obecnie są one rzadkością, ponieważ palmy kokosowe zostały zalane słoną wodą podczas licznych powodzi. Z powodu rosnącego poziomu morza już kilka wysp zniknęło z mapy świata.

Także wspaniałe Seszele, na które składa się archipelag 115 wysp otoczonych rafą koralową, położonych na północ od Madagaskaru, mogą zniknąć w ciągu stu lat, ponieważ z powodu ocieplenia wód oceanu ginie naturalna ochrona wybrzeża, czyli przepiękna rafa koralowa. To wyspiarskie państwo leży na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód. Seszele zamieszkują głównie Kreole — potomkowie kolonistów francuskich, władający dialektem kreolskim. Stanowią oni blisko 90 proc. ludności. Pozostałe grupy etniczne to Hindusi i Malgasze — rdzenna ludność Madagaskaru. Podstawą gospodarki jest oczywiście turystyka, której największy rozkwit przypada na lata 70. XX wieku. Wówczas wybudowano tu nowoczesne hotele, kąpieliska i przede wszystkim międzynarodowe lotnisko.

Z powodu globalnego ocieplenia także raj na ziemi, jakim są Malediwy, może całkiem zniknąć pod wodą, ponieważ aż 80 procent powierzchni kraju położonych jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Malediwy to archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Oficjalna nazwa to Republika Państwa Wysp. W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. Malediwy są krajem muzułmańskim. Od obywateli Polski nie są wymagane wizy, wystarczy ważny paszport, jednak dłuższy pobyt może wiązać się koniecznością uzyskania odpowiedniego pozwolenia od władz lokalnych. Nie ma tu też polskiej ambasady. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Nowym Delhi (Indie).
Na mapie oznaczyliśmy największą wyspę archipelagu Seszele.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB