Europejskie stolice w świątecznym klimacie

2011-12-14 13:25:39 (ost. akt: 2011-12-14 13:37:49)

Paryż czy Rzym, Moskwa czy Madryt - magię nadchodzących świąt można poczuć niemal w całej Europie. Jednak szczególnie mocno czuje się ją w miastach, gdzie organizowane są tradycyjne świąteczne jarmarki.

Przepiękny Wiedeń jeszcze bardziej pięknieje przed Bożym Narodzeniem

Przepiękny Wiedeń jeszcze bardziej pięknieje przed Bożym Narodzeniem

Autor zdjęcia: archiwum

Większość z imprez trwa przez cały grudzień, a odwiedzają je setki tysięcy gości. Coraz więcej biur podróży organizuje więc specjalne wyjazdy na bożonarodzeniowe kiermasze do różnych zakątków Europy.

Wiedeń: nastrojowo


Znany w całej Europie jest jarmark świąteczny w Wiedniu, odbywający się na wielkim placu przed Ratuszem. To okazja do zrobienia świątecznych zakupów i gwiazdkowych prezentów, zwiedzenia pięknego miasta i zanurzenia się w klimat Bożego Narodzenia. W Wiedniu szczególne wrażenie robią niepowtarzalne dekoracje, ogromne choinki i nastrojowe iluminacje świetlne. Impreza jest okazją do spróbowania tradycyjnych, lokalnych potraw i pysznego grzanego wina, czy obejrzenia klimatycznych, nastrojowych przedstawień. Można też wybrać się na nastrojowy spacer do pobliskiego parku, w którym drzewa ozdobione są licznymi dekoracjami i światełkami.

Bruksela: wielkie żarcie


Jeden z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych w Europie jarmarków świątecznych odbywa się co roku w Brukseli. Można na nim kupić na przykład rewelacyjną belgijską czekoladę, oferowaną pod każdą postacią. Jarmark jest wielka kulinarną ofertą całego kontynentu. To okazja do spróbowania tradycyjnego skandynawskiego grzanego wina, angielskiego świątecznego puddingu czy francuskich ślimaków. Na kilkuset stoiskach można się nie tylko dobrze najeść, ale też zrobić świąteczne zakupy – pełno tu bowiem bożonarodzeniowych stroików, obrusów, ozdób na choinkę czy samych choinek. Kiermasz zajmuje niemal całe stare miasto w Brukseli oraz Grand Place, na którym stoi gotycki ratusz i stary królewski pałac. Co pół godziny na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy, którym towarzyszą efekty świetlne i muzyczne. Dla osób, które po dobrym jedzeniu potrzebują odrobiny ruchu, przygotowano ogromne, 100-metrowe lodowisko. Bożonarodzeniowy kiermasz w Brukseli trwa od końca listopada aż do Nowego Roku.

Praga: lalki, ciastka i kryształy


Słynny rynek staromiejski w Pradze w świątecznej szacieNiepowtarzalna scenerią dla bożonarodzeniowego kiermaszu jest też przepiękna Praga, która przemienia się w pełne magii i światła baśniowe miasteczko. Jarmark świąteczny trwa tu wyjątkowo długo – rozpoczęty 26 listopada, zakończy się dopiero 8 stycznia przyszłego roku. Ta wielotygodniowa impreza odbywa się na rynku Starego Miasta, gdzie ustawiana jest gigantyczna choinka oraz na Placu Wacława. Na świeżym powietrzu ustawiana jest scena, na której odbywają się przedstawienia świątecznych bajek. Można tez wybrać się na przejażdżkę bryczką, a na licznych stoiskach kupić jedyne w swoim rodzaju, kolorowe pacynki. Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się też drewniane zabawki i ręcznie rzeźbione lalki, czeskie kryształy i przepięknie zdobione ceramiczne kubki. Kto zgłodnieje lub przemarznie, może napić się gorącego ponczu i pitnego miodu, zjeść tradycyjne czeskie pieczywo czy pieczone kasztany. Wielką popularnością wśród łakomczuchów cieszą się też trdelinki – tradycyjne czeskie ciasteczka z cynamonem.

Budapeszt: gigantyczny kalendarz adwentowy


Pełen przepychu i świątecznych atrakcji jest również jarmark świąteczny w Budapeszcie. Dla turystów to nie tylko bożonarodzeniowa atrakcja, ale też wyjątkowa okazja do poznania kultury, zabytków Węgier oraz obyczajów i tradycji świątecznych, których nie poznamy o żadnej innej porze roku. Bożonarodzeniowy kiermasz odbywa się na placu Vorosmaty w Peszcie. Na placu znajduje się piękny pod względem architektonicznym budynek, który na czas jarmarku przeobraża się w ogromny kalendarz adwentowy. Codziennie, punktualnie o godzinie 17:00 na fasadzie kamienicy otwierają się kolejne okna, a w nich można podziwiać kopie dzieł współczesnych artystów. Komu kopia nie wystarczy i chciałby zobaczyć oryginały – może je podziwiać w galerii, znajdującej się w tej właśnie kamienicy. Podczas jarmarku można spróbować wyrobów tradycyjnej, regionalnej kuchni, kupić świąteczne ozdoby i dekoracje, a na stoiskach z rękodziełem i sztuką ludową wybrać niepowtarzalne i oryginalne gwiazdkowe prezenty.
Anna Banaszkiewicz
Na mapie oznaczyliśmy wszystkie stolice, o których piszemy.




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB