Lądowanie na kokosie

2012-03-01 14:48:11 (ost. akt: 2012-03-01 15:00:18)

Wyspy Tajlandii są mekką dla płetwonurków i miłośników plażowania. Fani czystych i niezbyt przepełnionych plaż powinni się jednak spieszyć z wyjazdem. Z roku na rok przybywa turystów i spokojne wyspy tracą swoje egzotyczne, naturalne piękno.

Wyspę Ko Tao upodobały sobie nie tylko żółwie. To także ulubione miejsce nurków

Wyspę Ko Tao upodobały sobie nie tylko żółwie. To także ulubione miejsce nurków

Autor zdjęcia: Archiwum

Ko Samui należy do archipelagu, który obejmuje około 80 wysp w południowo-zachodniej części Zatoki Tajlandzkiej (dawniej Zatoka Syjamska). Jest również trzecią co do wielkości wyspą Tajlandii. Znajdujące się na niej lotnisko to nie lada atrakcja. Zbudowane jest z drzewa palm kokosowych, wyciętych wcześniej z miejsca, w którym dziś mieści się pas startowy. Cywilizacja wpisana w dziewiczą naturę — to częsty obrazek w tej części świata.

Wyszkolone małpy


Ko Samui oferuje 26 kilometrów piaszczystych plaż, ciekawe formacje skalne oraz niepowtarzalne małe wioski. Przy głównych plażach znajdują się hotele, bary, restauracje oraz sklepy. Dodatkową atrakcję stanowi dżungla z wioskami, w których wyszkolone małpy wykonują dużą część pracy na plantacjach orzechów kokosowych.

Podwodne życie


Tuż obok Ko Samui znajdują się dwie inne wyspy: Ko Pha Ngan i Ko Tao, na które można dostać się promami. Ta druga położona jest najbliżej najciekawszych, podwodnych atrakcji w zatoce Syjamskiej. W lazurowej czystej wodzie kwitnie bogate życie morskie, a rafa koralowa ma niebywały różowy kolor. Wśród podmorskich skał, przepaści, porzuconych wraków można trafić na rekina, płetwala, diabły morskie oraz dziesiątki gatunków bajecznie kolorowych ryb.

Żółwie i jaszczurki

i
Ko Tao znaczy wyspa żółwia. Nazwa pochodzi od jej kształtu —z góry przypomina granitowego gada, a jego ogon tworzą trzy wyniosłe wysepki zwane Nangjuan, połączone piaszczystą łachą. Co roku przypływają tu również żółwie, żeby złożyć na plażach jaja. Wyspa jest granitowa, a jej wybrzeże tworzą spiętrzone ciemne głazy przetykane od czasu do czasu zielenią palm. Na nasłonecznionych głazach w całej Tajlandii wygrzewają się małe jaszczurki, ale tutaj można spotkać okazy, wielkością niewiele ustępujące krokodylom.

Skutery i beach bary


Ko Tao, jak na razie, jest nie tknięty turystyką masową w takim stopniu jak wiele innych okolicznych wysp i stanowi oazę spokoju na tle zaludnionych tajlandzkich miast np. Bangkoku. Większość powierzchni zajmują lasy palmowe, nie ma tu hałaśliwych deptaków ani zaludnionych nabrzeży. Znajduje się tutaj około 12 plaż, a dzięki wielkości wyspy, można je wszystkie zwiedzić podczas kilkudniowego urlopu np. przy pomocy wynajętego za ok 15 zł za dzień skutera. Centra nurkowe organizują tanie kursy dla początkujących i zaawansowanych. Czasem oferują darmowe noclegi w zamian za korzystanie z ich usług, może się też zdarzyć, że nie wynajmiesz domku na plaży, jeśli nie zamierzasz nurkować. Wolny czas po nurkowaniu można spędzić w jednym z licznych beach barów lub klubów, których na wyspie jest ogromny wybór.
Anna Banaszkiewicz

Ko Samui:
Wyspa w południowej Tajlandii, w Zatoce Tajlandzkiej, oddzielona cieśniną Samui od Półwyspu Malajskiego. Ta trzecia co do wielkości wyspa Tajlandii (pow. 280 km kw.) stanowi część dystryktu Surat Thani (na wyspie znajduje się m.in. budynek sądu okręgowego oraz baza wojskowa). Ko Samui stanowi część Morskiego Parku Narodowego Ang Thong, obejmującego pobliskie rafy koralowe. Główna miejscowość — Nathon.


Ko Tao:
Nazywana Wyspą Żółwi — malownicza pagórkowata, na którą co roku przypływają żółwie, aby złożyć swoje jaja. Jej kształt także przypomina żółwia. Wyspa jest mekką dla miłośników nurkowania. Znajduje się na niej kilkadziesiąt centrów nurkowych organizujących kursy dla początkujących i zaawansowanych. Pod powierzchnią lazurowej wody oglądać można rekiny, diabły morskie oraz dziesiątki gatunków najróżniejszych ryb.


Ko Pha Ngan:
To średniej wielkości, niezwykle popularna wyspa. Jest na niej kilkanaście pięknych plaż, kilka wiosek, dużo palm, plantacje kokosowe, dżungla, wodospady i kilka popularnych świątyń buddyjskich. Wyspę szczególnie upodobali sobie młodzi turyści. Prawie nie ma tu drogich i luksusowych hoteli, za to jest mnóstwo niedrogich bungalowów do wynajęcia. Także tu jest mnóstwo centrów nurkowych, w których można wykupić kurs dla początkujących oraz zaawansowanych nurków.

Na mapie oznaczyliśy wyspę Ko Tao

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB