Lanzarote: Kaktusy na wulkanie

2012-03-12 13:08:49 (ost. akt: 2012-03-12 13:12:09)

Jeśli marzy nam się podróż po słońce, idealna będzie wycieczka na Lanzarote. Na tej niedużej wyspie, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich, słońce świeci przez 330 dni w roku.

Powierzchnia wyspy jest iście księżycowa - powstała w wyniku wybuchów wulkanów.

Powierzchnia wyspy jest iście księżycowa - powstała w wyniku wybuchów wulkanów.

Autor zdjęcia: Wikipedia

Nawet w środku zimy temperatura rzadko spada poniżej 20 st. C. Klimat wyspy jest idealny do rekreacji i wypoczynku, a nawet do podreperowania zdrowia.

Wyspa wulkanów
Lanzarote często bywa nazywana wyspą wulkanów, gdyż cała jej powierzchnia powstała z zastygłej lawy wulkanicznej. Jedną z większych atrakcji turystycznych są tu wielkie kratery i pozostałości po wybuchach wulkanów. Ostatnie erupcje wulkaniczne miały tu miejsce na terenie Parku Narodowego Timanfaya w latach 1730-36. 51 kilometrów kwadratowych zastygłej lawy, kraterów i skał robi piorunujące wrażenie. Park zwiedza się jadąc na wielbłądzie. Atrakcją dla turystów jest też restauracja, w której serwowane są dania smażone na wulkanicznym grillu. Choć na powierzchni lawa jest zastygła, już kilka centymetrów niżej temperatura sięga 140 st. C, a kilka metrów niżej jest już naprawdę piekielnie gorąco. Timanfaya nie bez powodu jest nazywany siedziskiem diabła, którego wizerunek można spotkać na przydrożnych tablicach.

Zostań jaskiniowcem
Po zwiedzeniu kraterów koniecznie trzeba wybrać się na zwiedzanie jednej z wielu jaskiń. Niezwykle atrakcyjna jest Jameos del Agua, w której zbudowane sale taneczne i koncertowe, knajpki, restauracje i muzeum wulkanologii. System podziemnych jaskiń i korytarzy ciągnie się przez ponad sześć kilometrów, od jednego z wygasłych wulkanów aż do oceanu. Warto też zwiedzić dwie jaskinie w miasteczku Cueva de Los Verdes. W jednej z nich znajduje się niezwykła sala koncertowa, w której zniekształcenie dźwięku jest zerowe. To właśnie tutaj koncertują i nagrywają najwięksi muzycy. Druga jaskinia tworzy niesamowite złudzenie optyczne. Turyści myślą, że dotarli na skraj głębokiej przepaści, tymczasem stoją na brzegu jeziorka, w którym odbija się sklepienie jaskini.

Cuda na wykałaczce
Na północy Lanzarote warto wybrać się do Doliny Tysiąca Palm w Harii. Nazwa może być trochę zwodnicza, bo tak naprawdę jest ich dużo więcej i póki co nikt nie zadał sobie trudu, aby je policzyć. W Harii warto zajrzeć do muzeum miniatur, by obejrzeć m.in. kolekcję miniaturowych butów oraz siedem cudów świata namalowanych na... wykałaczce. Również na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się Tunnel de la Atlantida —półtorakilometrowa jaskinia lawowa. To najdłuższa tego rodzaju jaskinia na świecie. Powstała około 20 tysięcy lat temu, w wyniku wybuchu wulkanu.

Zawieszeni na skale
Z Harii jest już niedaleko na cypel Lanzarote, na którym znajduje się wzgórze Mirador del Rio o wysokości 479 m n.p.m. To doskonały punkt widokowy, który powstał w miejscu dawnego posterunku artylerii. Turyści podziwiają otaczający wzgórze krajobraz zamknięci w szklanej kopule, wystającej ze skały, która sprawia wrażenie zawieszonej pomiędzy ziemią a niebem. Rozciąga się stąd niezwykły widok na Salinas del Janubio — wyjątkową, naturalną lagunę, z której uzyskuje się sól. Wyglądem przypomina gigantyczną szachownicę, podzieloną na kwadraty, w które wpływa filtrowana woda oceaniczna. Dzięki słońcu i wysokiej temperaturze woda paruje i pozostawia osad z kryształkami soli.

Wyspa rezerwat
Lanzarote była tak zalana falą turystów, że władze Wysp Kanaryjskich podjęły w 2000 roku decyzję o ograniczeniu rozwoju masowej turystyki na Lanzarote. Ponieważ nie ma na niej żadnego przemysłu, wyspa została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery. Lanzarote jest nie tylko urzekająca i czysta, ale też bezpieczna. Uważa się ją za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Niezwykle rzadko zdarzają się tu poważne przestępstwa, a wielu rdzennych mieszkańców wyspy nie zamyka swoich domów na klucz.
Anna Banaszkiewicz

Atrakcje turystyczne, których nie można pominąć:
• Krater El Golfo — wyjątkowe jezioro, wytworzone podczas wybuchów wulkanicznych w XVIII wieku.
• Park Narodowy Timanfaya — znajduje się w nim 300 wulkanicznych kraterów w kolorze ognia i złota
• Salinas del Janubio — położone niedaleko wybrzeża działy wodne, które przypominają szklarniowe okna. Otoczone są skalnymi korytami oraz skałami powstałymi z zastygłej lawy.
• La Geria – region uprawy winorośli.
• Guatiza Jardin de Cactus — kaktusowy ogród botaniczny.
• Orzola — niewielkie portowe miasteczko, z którego wypływają statki wycieczkowe na sąsiednią wyspę Graciosa.
• La Geria — region uprawy winorośli.
• Puerto del Carmen — nadmorski deptak z szerokimi miejskimi plażami.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB