Bruksela: koronki i czekolada

2012-03-16 14:31:28 (ost. akt: 2012-03-16 14:45:25)

Bruksela jest nie tylko stolicą Belgii, ale też całej Europy; stoją tu obok siebie i górują nad miastem średniowieczne, zabytkowe kościoły i budynki o nowoczesnych bryłach, w których znajdują się siedziby instytucji Unii Europejskiej.

Parlament Europejski w Brukseli

Parlament Europejski w Brukseli

Autor zdjęcia: Beata Brokowska

Architektonicznym symbolem Brukseli jest Atomium — model kryształu żelaza powiększony 150 mld razy o wysokości ponad 100 m. Atomium zbudowano w 1958 r. z okazji światowej wystawy Expo.

Turyści wolą chłopca


Zabytkiem, który codzienne przyciąga rzesze turystów jest słynny siusiający chłopiec (Manneken Pis) — fontanna, pochodząca z 1919 r. Chłopiec codzienne wygląda inaczej, gdyż mieszkańcy Brukseli uwielbiają go przebierać w stroje ludowe czy sportowe. Do tej pory Manneken Man miał na sobie ponad tysiąc różnych kreacji, które obecnie można obejrzeć w Muzeum Miasta Brukseli. Mało kto wie, że oprócz siusiającego chłopca, w Brukseli jest też figurka siusiającej dziewczynki, która znajduje się po drugiej stronie rynku.

Bruksela Górna i Dolna


Najwięcej miłośnikom zwiedzania oferuje centrum miasta, które podzielone jest na dwie części: Brukselę Górną i Dolną. Bruksela Dolna była niegdyś biednym rejonem, zamieszkiwanym przez robotników i imigrantów. Można tu obejrzeć idealnie zachowany cały zespół zabudowań z domami cechowymi z XVII w. oraz zabytkowym rynkiem z ratuszem. Dziś Dolna Bruksela jest prawdziwym zagłębiem finansowym. Znajdują się tu siedziby krajowych i zagranicznych banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz giełda papierów wartościowych, która mieści się w monumentalnym XIX-w. budynku o niezwykłej architekturze. Warto jeszcze wspomnieć o Rue des Bouchers — uliczka nazywana Brzuchem Brukseli, gdyż mieści się tu wiele kawiarni i restauracji. W Brukseli Górnej żyła natomiast arystokracja. Dziś jest to miejsce pełne zabytków, na których zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień. Można tu podziwiać wspaniałe pałace, gotyckie kościoły, siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych wielu krajów, ekskluzywne sklepy, hotele i restauracje, zachwycające przepychem.

Plac przyciąga tłumy


Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Brukseli jest Grande Place — ogromny plac, do którego prowadzą wąskie, niepozorne uliczki. Plac otoczony jest imponującymi, XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Jednym z najbardziej efektownych i przyciągających wzrok jest Dom Króla. Jest to XVI-w. pałacyk, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. Zabytki z Grand Place zostały w 1998 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościoły małe i duże


Parlament Europejski w Brukseli


Niedaleko Grande Place znajduje się niewielki kościół św. Mikołaja, który urzeka prostotą i ciekawą bryłą. To jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście. Powstał około X w. w stylu romańskim, jednak obecnie ma XIV-w. fasadę i niezwykle zdobione barokowe wnętrze. Warto też zwiedzić inny kościół, dla odmiany wielki i monumentalny, na pierwszy rzut oka przypominający katedrę Notre Dame w Paryżu. Katedra św. Michała i św. Guduli (zdjęcie obok), stojąca na wzgórzu Treurenberg powstała w stylu gotyckim. Zaczęto ją budować w XIII w., a zakończono w XVI, dlatego też widoczne są w architekturze świątyni motywy renesansowe. Dwie monumentalne wieże powstały natomiast w XV w.
Anna Banaszkiewicz


Warto zobaczyć w Brukseli Górnej:
• Pałac Królewski
• Królewskie Muzea Sztuk Pięknych (Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
• Pałac Narodów
• Park Brukselski
• Pałac Sprawiedliwości
• Katedra św. Michała i św. Guduli
• Muzeum zabawek.

Warto zobaczyć w Brukseli Dolnej:
• Grand Place — jeden z najpiękniejszych rynków w Europie i na świecie.
• Manneken-Pis – figurka chłopczyka siusiającego do fontanny. Rzeźba ta jest równie charakterystyczna dla Brukseli, jak fontanna di Trevi dla Rzymu lub lwy na Trafalgar Square dla Londynu.
• Notre-Dame de la Chapelle — monumentalna świątynia w stylu gotyckim.
• Centre Belge de la Bande Dessinée — trzypiętrowe muzeum komiksu.
• Halles St-Géry — kolebka miasta i centrum kulturalne. W konstrukcji z żelaza i szkła organizowane są wystawy dotyczące miejscowej historii.
• La Bourse — imponujący budynek giełdy papierów wartościowych.
• Rue des Bouchers — jedna z brukselskich uliczek dostępna tylko dla pieszych, zwana potocznie brzuchem Brukseli, gdyż mieści się tu wiele kawiarni i restauracji. Można w nich zjeść dania rozmaitych kuchni — chińskiej, włoskiej, greckiej i nawet hinduskiej
• Rue Neuve — słynna dzielnica handlowa. Znajdują się tu znane międzynarodowe domy towarowe oraz rozległe pasaże handlowe.

Pamiątka z Brukseli:
• Przede wszystkim koronki i czekoladę, z których wyrobu miasto słynie od stuleci.
• To też prawdziwy raj dla miłośników komiksów. W mieście jest wiele księgarni, sklepów i antykwariatów, w których można kupić wyłącznie komiksy.

Na mapie oznaczyliśmy rynek w Brukseli

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB